2016. dec. 30.

VV9

VV nyolcadik hófordulójával új időszámítás kezdődött a családunk életében: elkezdődött a fiús éra, amikor apáé a felelősség és az állandó készenlét, anyáé pedig a szórakozás és a pihenés (a munkahelyén). December elejétől G lett ugyanis a gyerekek főgondozója, ellátója, koordinátora, animátora, logisztikusa stb, anyának maradt a kedvenc rokon státusz. Ha már úgy alakult, hogy vissza kellett mennem dolgozni, örülök, hogy meg tudtuk oldani családon belül, hogy ne kelljen még idegen kézre adni a legkisebb párát. G pedig érzékenyítő tréningen vesz részt, ami már két hét után meghozta az eredményét, mikor megállapította, hogy kemény az élete a kisgyerekes anyukáknak otthon. Az átmenet teljesen zökkenőmentes volt, mivel eddig is részt vett mindenben, és már saját megoldókulcsokkal rendelkezik a kisebbikhez. Sőt, feketepályás kezdése volt, rögtön mély víz, mivel SB beteg lett és pár napig rögtön két gyerekkel kellett egyedül megbirkóznia. Minden elismerésem az övé!
Kedvenc képem: fiúk in da house
Ezt a blogbejegyzést éppen ezért neki kellene folytatnia, hiszen ő látja egész nap a kiscsülköt és fél négytől a tesóját. Persze kapom nap közben a képriportokat, hol járnak épp és mit csinálnak. Mivel készülődtünk haza karácsonyozni, csomó dolgot el kellett intézni: ezeknek is G járt utána VV-vel együtt, de közben intézett még főtt vacsorát is többször (és nem rendelte)! Wow!

Ez talán a szalonnás pép

Alszik még 3x






Metróznak

Ügyintéznek
Kistesó szakszerű ellátása

A kisbogyó pedig rendületlenül halad tovább az egyedfejlődés útján, az újabb mérföldkő, amit elért 8 és fél hónapos kora előtt, az a mászás abszolválása, mint ahogy arról beszámoltam. A fenékriszálásos mászáson túllépett, volt egy tíznapos robotkutya korszak, majd rájött, hogy a hátsó csülkök is mozgathatók, így most teljesen szabályszerűen mászik. Sőt, már rohanni is tud mászva.
Volt alkalma gyakorolni, mivel nagy kifutópályákon gyakorolhatott hazai vizeken, ugyanis a Karácsonyt itthon töltöttük, illetve töltjük. A papáknál pedig sok érdekességnek kellett utánajárnia, rengeteg rokonnal újra megismerkednie, szóval jól elfáradt minden nap.
Azért is meg kell dicsérnem (bár nem szeretném elkiabálni), hogy sikeresen NEM kapta el a kicsinálós bacit sem a bátyjától, sem tőlem, pedig ez a társaság nyalogatja, puszilgatja egymást a legtöbbet, és turkál a másik szájában (vajon ki lehet az?) vagy beszél a másik szájába (és ez?). Pedig volt gyerekklinika Karácsony másnapján, háziorvos rá következő nap, 1 kg gyógyszer hazacipelése és kúra szerinti szedése. De VV ebben is rendíthetetlen, vagy hatott az anyatejbe oldott antibiotikum.
Azon nem sikerült meghatódnunk, hogy ez volt VV első Karácsonya, így eddig egy karácsonyfás kép sem készült egyelőre róla. Azt mondom neki néha, hogy idei gyerek, mert ez a státusz napokon belül megváltozik. A karácsonyi intenzív 9 napról még külön írok képekkel illusztrálva mennyi minden fért bele ismét ilyen rövid időbe.



Bulikból bőven jutott decemberre. Nem vagyunk büszkék rá, de voltunk egy román nemzeti ünnepet megülni. Mentségünkre szolgáljon, hogy SB szíve választottja a szép ovistárs Ana, akivel majdnem egy napon is született. Általában kézenfogva rohangálnak az udvaron. <3
Középen a fiúk mellett ül Ana
A román buliból hamar távoztunk, hogy találkozzunk a sárkánnyal, a Mikulással és az ő Tapra hasonlító segítőjével. SB rémülten üvöltött, amikor meglátta őket, de aztán a csoki és apa támogatása hatott.
Köszi, Bernard ill. Mikulás!

Jelentkezem a karácsonyi folytatással!

2016. dec. 28.

Karácsonyi üdvözlet

Utólag nem szokás boldog Karácsonyt kívánni, viszont az idei ünnep kicsit színesebbre sikeredett a szokásosnál, ezért nem volt rá kapacitás. Gondoltuk feldobjuk a nagycsaládi ünneplést egy kis orvosi ügyelettel, 39 fokos lázzal, ami a fel családot ledöntötte a lábáról. Röviden: hálás vagyok az antibiotikum felfedezőjének.


2016. dec. 23.

A fiúk alkottak

Mostanában sok kézműveskedést rendezünk itthon, a fiúk festettek a minap, íme az eredmény:
a kép címe: kivágom Vincust

Lencsi lány és SB alul

beöltözve, bemosakodva
Ilyen színes új évet kívánunk mindenkinek!

2016. dec. 22.

Kisbogár pozíció gyakorlása

Bréking nyúz, ami másfél hete volt újság: VV mászik. Kicsit féltem, hogy kihagyja ezt a mozgásformát, mivel olyan sokat gyakorolja az álldogálást, lépegetést, de persze ha haladni akar, akkor ledobja magát a földre, illetve most már négykézlábra és tovaimbolyog . Nagyon cuki kis bogárkahasonmás, ahogy koncentrál a sok végtagjára egyszerre.
Íme mozgóképen:

2016. dec. 15.

Távtánc

Az unokatesókkal távolról is remekül lehet szórakozni, így együtt táncolni, aerobikozni. Pl Lucussal a minap:

2016. dec. 8.

Karácsonyi készülődés

December elején előkerestük a karácsonyi dekort a szekrény tetejéről, amit SB megbűvölve pakolt szét - többször is. Két szétpakolás között szerét ejtettük, hogy feldíszítsük a lakást, íme az eredmény, ami ugyan nélkülözi az esztétikumot, de legalább együtt csináltuk:


2016. dec. 1.

Adventi naptár 3 lépésben

Azért, hogy valami konkrét eredménye is legyen az itthon töltött 8 hónapomnak - a nem lebecsülendő 67 cm-es és 7 kg-son kívül természetesen -, elkészítettem életem első adventi naptárát 2 és háromnegyed évesünknek. Tanulságok:
  • időben kell elkezdeni a gurigagyűjtést
  • a tűzőgép nemcsak az irodák fontos kelléke, de itthon is elkelne egy
  • megfelelő eszközökkel valószínű sok idő megspórolható
  • egy majdnem három éves simán elhiszi, hogy nem tudom, honnan került ide a naptár
Adventi naptár három egyszerű lépésben (a megelőző 103 lépést nem dokumentáltam) sorvezetővel
Nem a gurigahiány miatt lett 22 napos, hanem mert ezzel számoljuk a napokat visszafelé a hazautazásunkig, amikor nekünk az igazi Karácsony kezdődik a családdal!

2016. nov. 30.

VV8

A kisebbik macisajt életének 8. hónapja (azaz mikor 7 hónapos korát élte) mozgalmasan telt és nem pusztán a kiteljesedő állásmániája miatt. Kicsit az az érzésem, hogy 8 hónapba akart mindent belesűríteni, hogy még tanúja lehessek ügyesedésének. Ezzel a 8 hónappal lejár ugyanis a Belgium által nagylelkűen biztosított mindenféle szabadság: az 3,5 hónapos anyasági, a 4 hónapos szülői és az egy hónap rendes, és mehetek vissza dolgozni. SB-nél még működő munkaidőkedvezményt sem biztos, hogy igénybe tudom venni, tekintettel a sok kismamára a cégnél. Decembertől a svéd modellt követjük: most jön el az apás idő! Nem féltem a fiúkat, jól kijönnek egymással, szerintem nagyon hasznos időszak jön mindkettőjüknek. Az elmúlt két hónap a felkészülés jegyében telt, de csak az elmúlt hónap hozott áttörést sokmindenben.
VV függetlenedésének fontos mérföldköve az evés. Ebben apjával értek el sikereket: miután G egyszer jól megtömte, utána szívesen elfogadott változatos ételeket, zöldséget, gyümölcsöt egyaránt. Sőt, mivel VV sokszor szopogatva eszik, így be tud gyűrni egy egész mandarint is, szőlőszemeket számolatlanul (persze úgy, hogy mi tartjuk neki, nehogy az egészet egyszerre beszippantsa), szóval a darabos kaja sincs ellenére. Kedvence a sütőtökpüré, ezt pohárból kellett neki adnom, mert a kanalazást túl lassúnak ítélte. :-)
Másik fontos eredmény, hogy megtanult cumisüvegből enni. A technikája mondjuk pocsék, kettest adnék rá, de a tápszer elfogy az üvegből, ha türelmesen megvárjuk, amég becuppogja. Pohárból is tud inni úgy, hogy megfogja a peremét belülről, és valahogy még a szájával is odaférkőzik.
Egyre interaktívabb és változatosabban beszél, elkezdett szótagokat mondogatni, így hogy ámmá, ha hív, ttátáttá, ha játszik. A hangtompítós sárkányhangot még gyakran hallatja a pffff-vel együtt.
A legnagyobb szórakozása viszont kétségtelenül az állás azóta, mióta először függőlegesbe tornászta magát épp ma egy hónapja. Miután szétszereltük a járókát, nem gondoltam volna, hogy talál helyeket a lakásban, ahol gyakorolhatja, és így talán rá lesz szorítva, hogy mászni tanuljon meg előszor - de tévedtem. A szék alá gyakran beszorul, mert ott kapaszkodik fel a keresztrudakban, vagy a kanapét vagy fotelt takaró plédekben húzza fel magát rendíthetetlen mini nindzsaként. A konyhai kerekes tároló sem a legideálisabb egy imbolygó gyerek megtartására, főleg, ha az közben egy kézzel rámol. Néha kettővel, mert elfeledkezik róla, hogy nem tud állni... A mániáját tekintve nem csoda, hogy naponta egy-kétszer fejre esik. Még nem tart ott, mint SB, akinek vonalkódos volt a feje, amikor járni tanult. VV próbál kapaszkodva lépegetni.
Ülni csak véletlenül sikerül neki, olyankor meglepődik. Múltkor is csak arra lettünk figyelemesek, hogy ül a szőnyegen és csodálkozva kurjongat, a látvány viszont nem élvezhettük sokáig, mert SB hanyatlökte az öcsikéjét. Érzi, hogy jön a konkurencia. VV talán a mászást is pedzegeti, négykézláb sokat van, hintázik, csak elindulni nem tud, így olyankor hasravágja magát. Minilépéseket már tett meg négykézláb is, én láttam. ;-)
A tesók kapcsolata cizellálódik, és a tesóverés irányába tolódott el. SB persze ebben is rapszódikus, vagy imádja az öcsit és puszilgatja, játékot, kaját (jajj) ad neki, vagy ütögeti minden ok nélkül. De VV-t soha sem hagyja ki, ha a családról mesél és ez a fontos szerintem.

2016. nov. 27.

Az egyetlen állandó a változás maga - a múló szokásokról

Az evolúció apiapa egyik kedvenc fogalma és koncepciója, ő így fordítja le, hogy "Pantha rhei - Minden folyik, az egyetlen állandó a változás maga". Ez hatványozottan érvényes a gyerekekre (szerencsére), azaz nincsenek állandó szokások, de még a megszerzett készségek is mindig finomodnak, ügyesednek, ahogy haladnak az egyedfejlődésben.
Egy pár elmúló szertartásnak és lassan átváltozó szokásnak szeretnék itt emléket állítani, mert szerettük őket.
Nem nagy titkot árulok el azzal, hogy SB nem szeret aludni. Mostanában újra felébred éjszakánként, ami nem egyszerű eset, mert ilyenkor átlag 2 órát van fent és minket szórakoztat (nyáron kezdtem bele ezt leírni, mostanában jobb a helyzet, mármint felébred, de hamarabb visszaalszik). Na nem ez a szokás, amit visszasírunk/nánk, hanem az esti altatásé, ahogyan be lehetett kedvvel csalogatni a szobájába. Vacsi, fogmosás (ez a nemszeretem szokások közé keveredett, pedig már szépen ment), pizsihúzás után jön a villanyoltás, amit SB végez. Ez legkésőbb 9-kor van. Jó sok lámpa van nálunk, és mostanában mire végez sincs sötét, mivel 10-ig világos van. Néha azzal húzza az időt, hogy kiül a belső ablakpárkányon kialakított figyelőállásába/kuckójába és forgalomszámlálást tart. Mi ezt arra használjuk fel, hogy elmondjuk a létező összes felbukkanó járműtípusra, hogy dodózni, azaz aludni megy épp. És hogy a busz, amit lát, az utolsó, mindenki, aki rajta utazik már az ágya felé robog, stb.
Éberebb napokon az összes családtagot, bölcsis- és ovistársat, szomszédot felsoroljuk, hogy ők már mind alszanak (legtöbb tényleg alszik), közben próbáljuk meggyőzni, hogy ő is nagyon álmos.
Szóval lámpaoltás után elbúcsúzik tőlem és lábujjhegyen (ő az apja ölében) belopóznak a hosszúnyakú dínóhoz, aki már rendszerint nagyon várja.
Hosszúnyakú dínó az erdőben
Ő a főnök dínó, akinek az a feladata, hogy éjjeli menedékhelyet keressen a többi dínónak: a gyagyás dínókkal együtt elindul az erdőbe.
Ez a mese néha olyan érdekesre sikeredik, főleg, ha apiapa meséli, hogy még jobban felcsigázza. :)
VV felbukkanása miatt az alvást-altatást át kellett gondolni, de tény, hogy mi is engedékenyebbek és legfőképp kellően fáradtak vagyunk, mire este lesz, így örülünk, ha SB alszik - bárhol is teszi azt.
Gyerekszoba VV érkezése előtt
Éva mama szerint a szülőség javarészt abból áll, hogyan járjunk túl a gyermekünk eszén és vegyük rá különböző dolgokra, amit esetleg nem szeretne megtenni (lásd fent: alvás). Tapasztalatból mondom, hogy minden módszer addig működik, amíg az újdonság erejével hat, így egy-két gyerek valóban frissen tartja a szülői elme mozgékonyságát. Egy jó példa erre az életünkből, ahogy SB-t arra próbáljuk rávenni, hogy ütemesen haladjunk hazafelé, mert szeret ácsorogni, nézelődni, lépcsőn ülni... Szóval SB úgy 2 éves kora körül az működött, hogy az út mellett parkoló autók márkáit kérdeztük egymás után tőle, ő pedig sorolta: pözsó ááááh (mivel oroszlán van rajta), kolcvágen stb (a volvo, nissan, hyundai kivételével - szóval aminek nincs rendes jele - minden márkát felismer).
SB új, nagyon kedves szokása a körbepuszi. Ezt reggeli búcsúzáskor óvodába menet szokta kiosztani az itthon maradóknak: ez nem csupán a hagyományos két pusziból álló etap, hanem a homlokon átívelő pusziszkodás. Rendszeresen elolvadok, amikor homlokon csókol a gyerekem.

Ha már a szokásoknál tartunk, először és utoljára szeretném összehasonlítani ezen a platformon a két gyermekünket, konkrétabban a korai szokásaikat. Nagyon érdekes látni, hogy már picinek is mennyire különböznek, és ezért milyen hamar szembesültünk azzal, hogy ami az egyiknél működött, az a másiknál nem feltétlenül fog.
A csecsemő SB naphosszat elnézelődött a járókában, pihenőszékben vagy a játszószőnyegen, bámulta a feje felett keringő haverokat, játszott velük, elkapta őket precíziós mozdulatait tökélyre fejlesztve. Sokáig gurulva haladt, a mászásba az első karácsonya körül fogott. Ülni 6 hónaposan tudott, felállni a járókában kezdett, amikor 8,5 hónaposan felhúzta magát - de a lábairól ekkor még nem tudta, mire valók. 11 hónaposan tett pár lépést, de önállóan járni 13 hónaposan kezdett. Ha zenét hallott, elhallgatott, odafordult, úgy hallgatta, gyerekek látványától pedig kiugrott a bőréből. A beszélőkéje pedig már akkor fejlett volt, amikor még csak a saját nyelvén beszélt - sokszor szenvedélyesen sok mutogatással fűszerezve. Aludni sohasem szeretett.
VV ismertetett meg bennünket a nagy könyv szerinti csecsemő szokásaival: alvóbabának indult, a mai napig könnyű elaltatni, nem tiltakozik. Mindent a szájába vesz, ami elékerül (bútor, személy vagy akár cipő) megcsócsálja, felszedi a legkisebb dolgokat is a padlóról és rögtön betolja, így minimum 1-2 porszívózás a napi program része. Ő a nagymozgásokra koncentrál, 3,5 hónaposan átfordult, 5,5 hónaposan kúszni kezdett, majd 7 hónaposan felállt. Ezeket úgy is gyakorolja, ha tovább nem jut, azaz amikor nem ment a visszafordulás, mi csináltuk helyette hetekig, vagy most a felkapaszkodás után tanácstalan, mi legyen, de ez nem tartja vissza és csinálja. A járókát ennek fényében nem használta, mert csak akadályozta a kibontakozásban. El is csomagoltuk, de talált más támpontokat, ahol fel tud kapaszkodni, természetesen sokkal kevésbé biztonságos helyekről van szó: kerekes konyhai tároló, felbillenő játékdoboz, székláb. Kapaszkodva lépeget, ami igen cuki az ő 67 cm-jével. A feje fölé lógatott játékok soha nem érdekelték, pihenő székben egy pillanatig nem volt. Ha beszélgetünk vele, hümmög, somolyog. A bátyjával szokott kuncogni, nehéz kizökkenteni a nyugalmából akár pozitv, akár negatív irányban. Ülni nem tud még, ő a haladásban hisz.
Kíváncsian várjuk, milyen lurkók válnak belőlük nagyobb korukra, most egyelőre úgy tűnik, SB édesapjára, VV rám ütött a habitusukat illetően (rapszódia vs. zen). Persze a természet szépen összegyúrta őket, és SB a szőkeségével, nem-alvásával, énekelgetésével rám hasonlít, VV a szivarfejével, rengeteg sötét hajával és sportos életmódjával az apjára.
Több összehasonlítás nem lesz. ígérem!



2016. nov. 23.

Dackorszak forevör

Figyelem: a bejegyzés a nyugalom megzavarására alkalmas képeket tartalmaz!
Ahogy ígértem, íme egy bejegyzés SB életének számunkra túl nagynak tűnő részéről, a hisztikről. A dackorszak SB-nél korán kezdődött és sok jel mutat rá, hogy elhúzódó lesz. Másfél évesen nyomta le az első hiszisorozatát, amikor csak tanácstalanul álltunk mellette, mert se hozzászólni, se hozzáérni nem lehetett, az csak olaj volt a tűzre. Csak várni, hogy elmúljon a vihar. És akkor, tavaly szeptemberben akár hajnali 3-kor is rákezdett, a földön fetrengett, ahogy kell - kitartóan. Mások visszajelzéséből tettük össze, hogy a mi gyerekünk valószínűleg hisztisebb az átlagnál, nekem sokáig ez a gyereknevelés természetes velejárójának tűnt: hisztizés bekapcsol 2 éves korban (nálunk előbb) és azt tizenvalahány év múlva felváltja a "hagyjálmárbékén" a kamaszkorban. Hisztikorszak vagy terrible two, ahogy kolleganőm mondja saját tapasztalata alapján. Tesómat kérdeztem, aki foglalkozásából kifolyólag látott már pár gyereket, hogy ez vajon tényleg a kétéves kor vagy SB személyiségének megnyilvánulása. Ő az utóbbira szavazott.
Mindenesetre a rapszodikussága emlékeztet valakiére a szűk családból, köhmm...
Mr. Rapszódia

A blogolvasó család hálás lehet, ahogy SB és VV életéből a jobb perceiket megörökítő és nem utolsó szempont szerint kikapcsolható videók kerülnek közlésre, mert a nap fennmaradó részében, valaki biztosan sír, hisztizik, üvöltözik, követelőzik, ütöget, rohangál, ugrál. Ez általban ugye SB, de a kistesó is igyekszik felzárkózni, hiszen a legújabb szórakozása a zajkeltés, fémfedők, fakockák ütögetése a padlóhoz, egymáshoz.
Így kezdődött - ezt is ki lehet kapcsolni, aki nem bírja:

Valahogy minden olyan drámai nálunk, olyan egyszerű dolgok, mint a vacsora, fürdés, de főleg az elalvás. A legegyszerűbb rutinfeladatok is hatalmas ellenállásba ütköznek, ha SB-nek olyan kedve van - és általban olyan kedve van, mivel az oviban újabban nem alszik. Az olyan kis epizódokon, hogy a kefíres pohárban mossa a kezét, a sajtot nem a levesbe, hanem a kezére kell reszelni, nem villával, hanem kanállal eszi a pizzát, már fenn sem akadunk. Az, hogy a fürdővízből rendszeresen iszik (persze vsak miután belepisilt), hogy nem enged meleg vizet önteni a kihűlt vizébe, és hogy először be-, majd úgy kell kiimádkozni is, szintén mindennapos. Az elalvás viszont egy óráig vagy tovább is eltart, de az tény, hogy azt felborította a kistesó, aki most a közös szobát előbb elfoglalja, így ott nem tudunk mesélni SB-nek. Helyette az ablakpárkányban alszik el, mert mondanom sem kell, hogy nála a meseolvasás is az ellenkező hatást éri el, és a végén, amikor én már kidőlök, ő mesél nekem... G jobban bírja, mesél és ringat, amíg a kisuraság elalszik, a hisztik kezelésében is profibb, engem hamarabb kiborít a csakazértis viselekedés.
A fentiekből kihagytam, hogy a műsor igaziból nemcsak este van, hanem már reggel elkezdődik. A felkelés, a reggeli, a felöltözés és az oviba menés mind jó alkalmat nyújt egy kis hisztire.
Persze, ebben a korban van, próbálgatja a határait, kistesója született, ovis lett hirtelen - sorolhatom az okokat a hisztire. Próbáljuk elejét venni a műsorozásnak azzal, hogy felkészítjük, mi fog történni, és soroljuk neki az esti programot: 1. hazaérünk, 2. cipő+kabát le, 3. kézmosás, 4. ..., de ezzel azt érjük el, hogy ő is sorszámozza az ő elképzelését tükröző saját listáját, és fenhangon sorolja nekünk...
Egy pár dolog azért megnyugtat:

2016. nov. 21.

Kopenekkel azaz a haverokkal

SB 2,5 éves korára elérkezett a szociális fejlődésének abba a szakaszába, hogy már igényli a kortársai jelenlétét az óvodán kívül is, magyarán, hogy vannak haverjai, akikkel szeret együtt lógni. A viszony ugyanakkor ezekkel a kis kopenekkel ambivalensnek mondható, mivel egy-egy találkozás elég hamar torkollik ütögetésébe vagy de-nem-de típusú kiabálásba. Így egy felnőtt jelenlétére és szükség szerinti koordinációjára és beavatkozására is szükség van, nem lehet őket csak úgy becsukni egy szobába szépen játszani.
A bölcsis legnagyobb haverja a finn-román hirtelenszőke kékszemű Mika volt, akit azonban a hosszú nyáriszünet után szinte meg sem ismert - így múlanak el a bölcsis barátságok. Viszont amikor még naponta találkoztak, ők voltak a bölcsi stand-up párosa szó szerint: alvás helyett a kiságyban állva-ugrálva szórakoztatták egymást és persze a többieket, miközben énekeltek. A szülőkkel is jóban lettünk, amikor a bölcsi és vacsora közti időt mindannyian a homokozóban töltöttük.
Kedvenc óriáshomokozó a mecset árnyékában
Mika-val
Itt az apukák gyereket cseréltek

Megtanult nyárra a "nagyos" hintán egyensúlyozni es
a csúszdát rendeltetésszerűen használni
A családi képre rátévedt Mikán kívül Alexander is, a másik homokozós haversrác is

Az oviban is alakulnak a barátságok, úgy vettük észre, hogy a lányoknak jobban örül, így a szintén magyar Lujzi jelenléte egy ideig fontos szerepet játszott, hogy ott maradjon reggel az oviban, de gyanusan örvendezik Ana-nak is. Lujzihoz is ambivalens érzések kötik, mert mindig vele szeretne hazamenni annak ellenére, hogy az együtt játszások hamar eljutnak a tettlegességig, azaz amikor is Lujzi jól megveri SB-t. Ha szétválaszjuk őket, akkor csak simán kiabálnak és sikítoznak egymásra. Szép. Majd alakul.
Halloween partyn hölgykoszorúban: Lujzi (Fanni), SB, Ana és Jade
Amikor ajtóra firkálhatnak, persze nagy az egyetértés

Az csak Dani bölcsességén és három évesekhez mért belátásán múlik, hogy ugyanez nem ismétlődik meg Robi-Ritáeknal, amikor hozzájuk megyünk vendégségbe, mivel SB fejében a magántulajdon fogalma még képlékeny és az osztozkodást is tanulnia kell. Még szerencse, hogy Dani kész járműparkkal rendelkezik, így könnyebb beosztani, ki mivel megy.
Hú, de régen volt!
 



Barátságuk új szintre helyeződött Dani 3. szülinapján, amikor együtt mulattak egy jászóházban (inkább fedett vidámparknak mondanám). Azóta a Boldog szülinapot c. dalt meghallva azt mindig Daninak ajánlja és az őszi szünetben többször készült őt meglátogatni.
A szükők láthatóan ugyanúgy élvezik a playdate-eket

A bővített csapat Zoli-Niki cserfes lányaival

Erről a kapcsolatról jövőre majd többet tudok írni

SB felnőtt barátai:
Pista, akinek Bot Benőt köszönhetjük

Itt már Dani és Nórika is feltűnik a Takács-családon kívül
Robi, még jó
Nagy cimbi Ádámmal - 6 hónap különbséggel