2019. júl. 10.

VV2

A legutóbbi szülinapos mostani magamagát szeretném megőrizni itt, mert a nagyon gyorsan formálódó korban van és hamarjában másmilyen lesz. (és lett is, mivel ez egy másfél évvel ezelőtti bejegyzés akart lenni. igy legalább érdekesebbek a képek)
Pl ez. No comment.
VV másfél éves kora óta jár az 'újá bölcsibe Mme Bushra-hoz, akit imád és reggelente a karjaiba veti magát. Ha ő nincs ott, akkor is szívesen rohan a copin-ekhez játszani. Épp most jártunk fogadóórán, ahol szülői szív melengető dolgokat mondtak a kis macisajtról. A legmeglepőbb, ami elhangzott, hogy mennyire tud koncentrálni feladatokra, akár ülni és kitartóan csinálni pl. ragasztgatást hosszú időn keresztül. Őt mi inkább a belemenős oldaláról ismerjük, ahogy nagyon hamar elkezdte a nagymozgásokat, forgást, mászást, rohangálást, ugrálást, ahogy nem köti le a TV, ha nagy ritkán lát, hanem inkább aktívkodik. A nevelők felváltva áradoztak arról, mennyire precíz gyerek, odafigyelve és tisztán eszik, felhúzza a felsője ujját kézmosáskor, elrendezi a játékokat a csoportszobában. Ha azt mondják, visszahúzódó a társaságban, elhittem volna, hiába belemenős, mikor vele vagyunk, simán ott hagy minket és kalandozik. Viszont azt is tapasztalom, hogy belém tud bújni, ha valamilyen szokatlan helyzettel találkozik. De nem ezt mondták, hanem hogy a kis mérete ellenére kiáll magáért, a megszerzett kincsekért, erélyesen elmagyarázza, mit hogyan is kellene túlképp csinálni.
Igaz, itthon is az egyik kedvenc elfoglaltsága a háztartásunkban található 10.123 jármű különböző alakzatokba rendezése. Ezzel órákig eljátszik.
Pár hónapja kezdte, hogy hozza a kedvenc könyveit, és felszólítja a szüleit, hogy Óvass! Fogja a kezünket, leültet a fotelba, befészkeli magát az ölünkbe. Nagyon édes, csak ne mindig ugyanazok a könyvek kerülnének elő... (amit ráadásul SB-vel már rongyosra olvastunk...).
Mostanában megnyugtató változás is történt: egyre inkább ő olvas nekünk. A robotkutya kommunikáció sokáig tartotta magát, még nem is olyan régen, minden szót t-vel mondott, egy jó példa: tititi. na mi lehet ez? (Elárulom, hogy biciklivel járunk oviba-böcsibe.) Mostanában már mondatokat is komponál, így pl nézd anya én mászit, vagy apa autó hol. Ha valamit nem tudott kimondani vagy elismételni, azt mondta/-ja: Jó. Ez a Joly Jocker. A francia bölcsiben remekül felszedte a krákogó hangot és gyakorolja, bármilyen nyelven is beszél. Amúgy is sok cifra (francia) szót kever a mondandójába, és nem hajlandó elismételni magyarul pl avion, tram. Az encore mondjuk alap volt a tesójánál is. Szóval felcsillant a remény, hogy a kisebbik macisajt is megtanul hamarosan a szülei szavába vágni.
A bátyó nagy haverja, különös becsben tartja. Ha SB a szokásos halk és udvarias módján kinyilatkoztatja vmiről, hogy kellnekidemost és az történetesen VVnél van, az előzékenyen átadja. Nagy bandázások folynak, már klikket alkotnak ellenünk, mi pedig örülünk ennek. Eddig védtük VV-t az atrocitásoktól, de egyre kevésbé szorul rá. Amikor a nagyobbik a kisebbiken fekszik, az meg röhög, az okítás fordítva sül el (szállj le róla, mert nem szereti, ha rajta fekszel - vagy igen..? ööö).
Haverbátyó
Ratrakpróba - ha Belgiumban esik a hó, nálunk van benti hóember

VV először járt napközi táborba, és a bátyjával olyan simán ott maradt elsőre, hogy mi is csak csodálkoztunk. Semmi lelkizés - ez a jelszava is lehetne, mert nem szokott sokat teketóriázni, mielőtt vmit megcsinál. Kamikazénak is hívjuk, mert egyik szokása, hogy leveti magát szerintünk magas helyekről. A kanapé karfáján kezdte, amikor már épp tudott állni, de még nagyon egyensúlyozott, most az ablakpárkánynál tart (csukott ablak, zárt redőny, nyugi), ahonnan az ágyunkra ugrik bungee jumping stílusban, de ugyanezt megcsinálja a lépcső tetejéről. Nagyon oda kell figyelni, hogy elkapjuk, mert mint említettem, nem sokat hezitál.
Kamikaze akcióban

Az eddigiekből talán kiderült, hogy a legkedvesebb dolgok számára a járművek. Olyannyira, hogy az utcára lépve reggelente képes hihetetlen lelkesedéssel felkiáltani, hogy AUTO - amikor tele van velük a város, és igazán semmi különleges nincs bennük. Csak neki. A busz, villamos-tchrram cifrául, a repülő-avon, a koptechrr (h)eli, a vonat, (h)ajó, az összes villogó jármű is ki tudja váltani ezt a hatást. Amikor egy friz szigeten jártunk nemrég, ahol pár autó van csak és a turistákat vagy elektromos buszok szállítják vagy bicikliznek, valószínűleg az volt VV életének legunalmasabb napja.
Egy rajongó
Amúgy a nagy vagánysága ellenére nagy anyamatrica. Nemrég nőttek csak ki a lábai, mármint használhatóra, előtte 2 évig cipeltem. Konkrétan és olyannyira, hogy babakocsit alig használtunk. Persze a nagy anyássága eredhet abból, hogy januárig még szopizott. Azóta pedig a cici a kedvenc duduja, az elalváshoz szüksége van rá.
Le mertem tenni


keresztbe, naná















Első különüléses repülése

itt kezdődött a szülinapja. Dorci pátyolgatta naphosszat, ő meg hagyta.








ez nemtommi





Csak a drazsét






2019. máj. 1.

Romeo vendégségben, avagy a szivatás elkezdődött

2019. február közepe, amikor a szülők hosszú évekig tartó egzecíroztatása elkezdődött. A gyanútlan szülő hazahozza az óvodából egy extra hátizsákban Romeót, a baglyot (Miért vagy te Romeo? Én sem értem, biztos, valami be/algaság). Egy könyv is előkerül. SB elmagyarázza, hogy Romeo nálunk vendégeskedik, és dokumentálnunk kell a hétvégi kalandjait. Mindez egy kedves családi feladatnak tűnik mindaddig, amíg ki nem derül, hogy mindezt hétfő reggelig kellene megcsinálni. Persze hétvégi terveink vannak (voltak), de nem gond, Romeo jöhet velünk. Viszont ha mi programozunk, mikor fognak elkészülni a rajzok, mikor dekoráljuk a könyvet együtt, és főleg: mikor és hol nyomtatjuk ki a képeket a nyomorult bagolyról?
A megoldás az, hogy fél napba (szombat du 2-ig) belesűrítjük másfél nap eseményeit. Azaz éjjel fotózom Romeót az új barátaival, brikolázsolok a gyerekeknek baglyos ragasztós feladatot. Persze ez mind a nem-gyakorolt kreatív oldalamnak, mind a teljesítménykényszeremnek jót tesz - persze a kialvatlanságomnak is. Ja és francia házinak is jó volt. SB azért segített kijavítani egy nyelvtani hibát, valószínű, maradt elég.
VV-nek azóta is hiányzik Romeo, emlegeti. Nekünk nem.

Még ide is...

A Romeós projekt büszkeségoldala (a rajz), amit SB teljesen saját indíttatás és ötlet alapján önállóan kivitelezett.
Pár éjszakai fotó. Egy birodalmi harcost (SB szerint Tibi) és Jodát is bemutattuk Rómeónak


Fr.tanárok inkább ne olvassák

2019. márc. 30.

VV3

Drága VV, legkisebb nagygyerekünk!
Isten éltessen huncutságban, kedvességben, lány- és fiúruhában, magyarul és huncául! Nőj okosra és esetleg nagyra is!
Ez a Te napod!
Csókol Apád és Anyád

2019. márc. 8.

Mérföldkövek

Rögtön kettő is jutott erre a napra, így a karneválszünet végére. Ma lett a kisnagyfiúnk éppen 5 éves és a nagykisfiúnk pedig ballagó a bölcsiből. Ez a hónap amúgy is bővelkedik eseményekkel, amiből azért sok kapcsolódik a márciusi ifjak szülinapjához. De tény, hogy akadna éppen más dolguk is, de teher alatt nő a pálma meg sztem valahogyan meg kell ráncosodni.
Ez a nap mindenképpen szép, akár az eső is eshetett volna.

Ehelyett napsütésben indultunk utoljára a bölcsibe, hogy megköszönjük azt a sok törődést, amit VV kapott. Csupasziv Mme Bouchra hiányozni fog, szerencsére a szomszéd teremben marad, hiszen az ovi csak egy ajtóval van arrébb. Mivel VV ismeri az átjárót, kíváncsi vagyok, hányszor szökik majd vissza.. Már várja az ovit, voltak beszoktató tízóraikon, de SB-t is minden nap itt vesszük fel, szóval sima átszokásra számítunk. az oviban nem lesznek ilyen kapcsolódásaink, egyrészt mert sosem érünk úgy oda, hogy találkozzunk az óvónővel reggel, másrészt az arányok kicsit mások. Bölcsi 1:5-höz képest az ovi 1:27-hez lesz. Bár 20 gyerek a határ, a kezdő ovis csoport túlzsúfolt lett egy rossz igazgatói döntés miatt (plusz az előző óvonő a szekrénybe zárta a fegyelmezetlen mellesleg beszokó gyereket...).
Volt könnyes búcsú, vittünk marcipánszíveket és emlékfotót valószínűleg vmi érthetetlen francia szöveggel. Ja, és egy répatortát a búcsúbulira. SB szülinapján VV-t halmozták el ajándékkal. Megkapta pl a kedvenc duduját, egy aranyérmet, Mini Mr Dauphen feliratú szalagot és egy szívhez szóló üzenetet.

Búcsú

Természetesen a szülinaposnak is sütöttem kistortákat (muffin), amit magával vitt a Dorához és Hephzibah-hoz. Ők is jönnek a szülinapi bulijába, amit VVével együtt tartunk most vasárnap - és ez valszeg igy is marad... :-) VV-nek egy kis copinja van a csoportjában, akiven együtt kezdenek hétfőn, de nem tud eljönni. Azért lesz, aki segit neki gyertyátfújni, mert Aliz ott lesz.
Gyerekek már reggel pörögtek a szülinapi nótákra, asszem ez igy marad kb a hónap végéig. Holnap még sütök 3 tortát, még jó, hogy szeretek. Megpróbálok nem olyan rondát, mint tavaly... Vagy ha nem lesz szép, simán a gyerekekre foghatom, mert mindig segitenek (szerencsére).



Boldog szlájm tulaj