2017. nov. 28.
2017. okt. 26.
2017. okt. 3.
Crèche crash
2017. szept. 26.
Ensemble 1.2
A fiókák elkezdtek együtt játszani!Akinek több gyereke van, tudja, mekkora fegyvertény ez. És már élvezik is, pl így:
2017. szept. 25.
2017. szept. 24.
Fallinka rejtély megoldva
Pedig már régóta látogat bennünket. Sokáig csak ennyit tudtunk róla, hogy Fallinkának hívják, a részletek csak szépen lassan derültek ki. Pl az, hogy egy foga van és van zöld vagy sárga vagy más színű is. Illetve hogy van kicsi és nagy (nagyon konkrét). Gondoltuk azt is, hogy gyermekünk képzeletbeli barátja ő, csak az volt gyanús, hogy általában elszaladunk előle vagy bezárkózunk a fürdőszobába. Bár ezt a kistesóval is csináljuk, így mégsem gyanús.
Egyszer a kedvenc angol dalsorozatában, a Vilzondebászkö-ben elmerülve dúdolgat majd megszólal: itt a fallinka!
Ő az:
Mivel fallinka az első (anti)szuperhős az életében, jó szülőként és a tematikára ráérezve, sikerül fallinkás kiegészítőket felkutatni, beszerezni.
Egyszer a kedvenc angol dalsorozatában, a Vilzondebászkö-ben elmerülve dúdolgat majd megszólal: itt a fallinka!
Ő az:
![]() |
| És a dal cime: London bridge is falling down... :-) |
![]() |
| Batman és superman még várhat |
2017. szept. 21.
2017. szept. 9.
Az első távol
Ennél az volt a még nagyobb esemény, amikor Luli és a nagynéni megérkeztek. Ők is egy egész hétig táboroztatták SB-t, felfedezve újabb játszóházakat, ismerős és ismeretlen játszótereket, és persze egy állatkertet. A kastélyt és a tengerpartot majdnem elfelejtettem.
Tesóm óvodában edzett idegeit is próbára tették a pulyák ("nem vagyunk gulyák"), akik rendszerint egymással vetélkedve intézték az ügyeiket. Ez mindenesetre egy intő jel, hogy valószínűleg így fog menni nálunk is még legalább 7-8 évig. (Itt most kamaszkort megélt szülők hangosan felnevetnek a naiv megjegyzésemre.)
A mi nagyobbik gyerekünk tudja kelteni a hangulatot - vajon kire ütött-, csak hogy egy híres mondását idézzem: "Enyém, enyém, legenyém!" Mondta ezt olyan dolgokra mutogatva, ami mind a Lulié voltak. Vagy: "Dani, te hosszúkás vagy" bírta volt mondani múltkor vendégségben, bár tisztázatlan, hogyan kezdődött a rivalizálás. Valószínűleg Luli kegyeiért folyt.
A harmadik vákanszos hét a mama-táborban volt Balatonon - az első távollét tőlünk, egy hét nélkülünk. Eddig vagy G-vel vagy velem volt, ha nem együtt volt a család. Most már meg lehet vele beszélni, mi fog történni, ki lesz vele, hova mennek, mikor jövünk. Amikor egyedül van, egy angyal, ez most is beigazolódott. Teljesen szokatlan dolgokat csinált, pl fél 8-kor ágyba ment, egy mese után elaludt és úgy általában, nem kiabált senkivel.
Ahogy az egy maradék gyerekünk is az: teljesen felszabadult, hogy távol van az elnyomó. Nincs aki hátba lökje, megharapja, elvegye a játékát, ezért VV minden tervét kivitelezhette. Tépkedte a WC papírt, sámlira mászott és úgy egyáltalán, lubickolt a szülei figyelmében. Mi az energiánkat pedig, ami máskor a két gyerek koordinálására megy el, hogy ne legyen balhé, produktív dolgokra fordíthattunk, így pl sikerült egy egész polcot felszabadítani újabb könyvszállítmány részére. Ahogy Balázs barátunk megjegyezte: könnyű egy gyerekkel, ha az a gyerek a második. Milyen igaz.
Hogy keretesen fejezzük be a nyarat, az utolsó augusztusi hetet ismét a zeneoviban töltötte a nagyobbik, a kicsi pedig házibölcsiben van októberig mamával, amíg el nem kezdi az igazit.
Hát ennyit a nyár kereteiről, majd jön a közepe is.
Viszont most hogy újra kezdődött az ovi, az eddigi zsarnok 180 fokos fordulattal csodálatos átváltozáson ment keresztül. Illetve az egyik nap úgy jött haza, hogy mesél, mindenkinek kiosztja a személyre szabott szóbonbonokat, mindenkit számon és mozgásban tart, és ami a legfontosabb: a kisöcsivel a elképesztő. Tessék, itt a játékom, játsszál vele! Neked csináltam, gyere, rombold le! Nem baj VV, segítek! És még sorolhatnám a kedvességet. Reméljük, nem átmeneti.
Ovis projektek képekben:
![]() |
| Hosszúlábú apu szeptembertől januárig |
![]() |
| Apáknapi musztázs |
2017. júl. 18.
Mediterrán pécsi tavasz
Ilyen melegben jól fog esni egy áprilisi képriport egy apa-SB pécsi kiruccanásról.
Pécsi papának gyors felépülést kívánunk!!
És néhány mulatság a végére, videók:
Ugyanez más szemszögből:
Szinkrontalajgyak:
Pécsi papának gyors felépülést kívánunk!!
![]() |
| Legalább nem kellett kerülgetni a turistákat |
![]() |
| Szépemlékű Papucs borozó. Egyedül a Széchenyi téren - ritka pillanat |
![]() |
| Uncsi(tesó) felolvasás és cukiban. Tipikus Kata |
![]() |
| Játszópajtik - csajos és fiús elfoglaltságok (ebben a sorrendben) :-) |
![]() |
| Papákkal vásárlás |
![]() |
| Csigafigyelés |
![]() |
| Emblematikus szekszárdi helyeken anya kedvéért (bár úgy látom, apa kedvéért is.. :-) |
![]() | |
| Hoppla harangtorony lábánál avagy a csupakék unokatesók. Kéz a zsebben sétálók |
| Nem adom a paulás pudingot |
Ugyanez más szemszögből:
2017. júl. 7.
Tündérkert, ahol élünk
2017. jún. 20.
Nyaralás Balkoniában
Ki mondta, hogy Belgiumban nem lehet rendesen (értsd: homok, tengerpart, pálmafa) nyaralni? Azt sem mondta senki, hogy a felsorolt kritériumoknak egyszerre kellene teljesülnie a nyaralásélmény eléréséhez. Így általában homokos játszóterekre járunk, tengerpartra az Északi-tengerhez, és az erkélyünkön van egy pálma.
![]() |
| Két dézsa gyerek |
![]() |
| a kulisszák mögött |
![]() |
| Jaj, úgy élvezem én a... |
VV nekivágott a végeláthatatlan parti sétánynak és elég messzire jutott. A videóban azt is megbeszélik, ki megy elől:
2017. jún. 16.
2017. jún. 7.
Bölcsibajnok
A kisebbik fiúnk is intézményesült, nyanyák kezére adtuk Húsvét után. Tőlünk két utcányira, még az ovinál is közelebb, találtunk egy magánbölcsit, amit egy perui-lengyel ikerpár üzemeltet a saját házukban. A hely teljesen rendben van, tisztaság, csodaszép kert, előtte féltető, ahova minden nap kimennek, helyben készül az ebéd. A félelmem, hogy csak csecsemők lesznek a bölcsiben, nem igazolódott be: csak egy szerencsétlen baba van, a többiek nagyobbak VV-nél, szóval lesz kiket utánozni és lesz hova fejlődnie.
G-vel indult a nagy kalandnak, én eddig csak háromszor jártam ott (+ a bónusz a múlt pénteki kerti mulatság volt): 1. amikor kiválasztottuk az intézményt, 2. amikor az első héten ment, illetve 3. amikor felmondtuk . Ez utóbbira egy szerencsés fordulat miatt került sor, ugyanis VV-t felvették a bátyja ovijában üzemelő prégardiennat-ba, ami szeptembertől annyit jelent nekünk, hogy VV jobbra megy be az ajtón, SB pedig balra. És szünetben talán találkoznak is az udvaron.
Hogy ez megtörténik, vagyis az esélyünk, hogy felveszik, a nullához konvergált. Előtte nem is gondoltunk állami bölcsire a prekoncepcióink miatt, de mivel ez a helyet nap mint nap látjuk és úgy tűnik, nem zsúfolt és sok a személyzet (néha több, mint gyerek), ezért megpróbáltuk. Örülünk, mert a perui nyanyók változatlanul nem túl okos tanácsokkal állnak elő, amivel elsősorban G-t szórakoztatják, de VV napjairól nem sokat tudunk meg. A beszokása szakaszosan indult, mert az elsőt 3 bölcsis hetének a felét itthon töltötte betegeskedéssel.
Update: ma először nem sírt megérkezéskor, sőt nyújtotta a kezét a nyanyáknak! Ha ez nem lenne elég, az még ennél is jobb indikátor, hogy evett, méghozzá sokat. Egy hónap kellett csak, hogy jól érezze magát.
Jártunk családilag a bölcsiben múlt pénteken, amikor a jóidőre való tekintettel spontán szülinapi kerti partit tartottak. A gyerekeket leültették egy-egy torta elé és minden nyelven elénekelték a happy birthday-t. Ez magyarul G tolmácsolásában hangzott el, akkor nagyon hiányoztam neki... A csoportban vannak ír, román, indiai, holland gyerekek, talán lengyel is.
A bölcsi eddigi hozadéka, hogy a kisebbik előszeretettel ül fel székekre - legkevésbé a gyerekméretű kisszékre, leginkább pedig az étkezőszékekre (önállóan felmászik), azon belül a bátyja magasított ülőalkalmatosságára. Innen az asztalra mászik, de ez egy másik történet.
![]() |
| Kerti parti bölcsi módra |
Hogy ez megtörténik, vagyis az esélyünk, hogy felveszik, a nullához konvergált. Előtte nem is gondoltunk állami bölcsire a prekoncepcióink miatt, de mivel ez a helyet nap mint nap látjuk és úgy tűnik, nem zsúfolt és sok a személyzet (néha több, mint gyerek), ezért megpróbáltuk. Örülünk, mert a perui nyanyók változatlanul nem túl okos tanácsokkal állnak elő, amivel elsősorban G-t szórakoztatják, de VV napjairól nem sokat tudunk meg. A beszokása szakaszosan indult, mert az elsőt 3 bölcsis hetének a felét itthon töltötte betegeskedéssel.
Update: ma először nem sírt megérkezéskor, sőt nyújtotta a kezét a nyanyáknak! Ha ez nem lenne elég, az még ennél is jobb indikátor, hogy evett, méghozzá sokat. Egy hónap kellett csak, hogy jól érezze magát.
Jártunk családilag a bölcsiben múlt pénteken, amikor a jóidőre való tekintettel spontán szülinapi kerti partit tartottak. A gyerekeket leültették egy-egy torta elé és minden nyelven elénekelték a happy birthday-t. Ez magyarul G tolmácsolásában hangzott el, akkor nagyon hiányoztam neki... A csoportban vannak ír, román, indiai, holland gyerekek, talán lengyel is.
![]() |
| Felhívom a figyelmet a nézésre. Az ikernyanyák is feltűnnek a jobb felső sarokban |
![]() |
| Cipővel még hadilábon. Zoknival is néha. Első szandálos lépések. |
2017. máj. 31.
Pápá & cumi!
Egy-egy mérföldkövet maguk mögött hagytak a gyerekek az elmúlt napokban, és mivel nagyon boldogok vagyunk mindkettőtől, ezért muszáj ezen a fórumon is megosztanom.
Röviden: SB kidobta az összes cumiját a kukába, VV pedig kimondta első szavát!
Hosszan: a mennybe menetel szünnapjait pár nap szabadsággal megtoldva 10 napot otthon töltöttünk a gyerekekkel, ahol rengeteg élmény érte őket. Először láttuk eljövendő otthonunk helyét, ahol SB legnagyobb örömére egy hatalmas narancssárga markoló dolgozott két napig.
Először járt bábszínházban SB és VV Lucával és Dorcival, ahol mindannyian meglepően jól viselkedtek és ülték végig az 50 perces előadást.
Jártunk az esküvőnk helyszínén majdnem az évfordulón Pista bácsi szülinapja apropóján, ez inkább nekünk volt nagy élmény, a gyerekek a fagyinak és a játszótérnek örülhettek.
Azután meglátogattunk a legkisebb ugrifüles háromhetes Abigélt, aki rém kedvesen viselte a két pernahajder tombolásait.
Itt történt a Nagy Esemény, amikor megérkezett Linda anyukája, aki megjegyezte SB szájtartozékára, hogy igazán nagy már ahhoz, hogy cumizzon. Nem tudom, még milyen varázsszavakat mondhatott SB-nek, mivel épp indulni készültünk, és búcsúzkodtunk, de SB egyszer csak kidobta a cumiját a kukába. Megszólalni sem tudtunk a meglepetéstől csak egy fél könnycseppet morzsoltam el, hogy ismét véget ért egy korszak (nem mintha visszasírnánk). G pedig gyorsan visszaszerezte az egyik cumit a kukából, arra az esetre, ha mégsem gondolta volna komolyan. Büszkén mondhatom, hogy de, így a mókuskás cumi bekerült a dobozba az emlékek közé. SB azóta is kitart a döntése mellett, olyannyira, hogy visszaérve Brüsszelbe elkérte, és kidobta az összes szétrágott, de azért gondosan félrerakott cumiját - ezeket ma vitte el a kukás. Sőt, hétfőn az oviban is a kukában landolt az utolsó partizán cumi Sarah néni elismerő pillantásával kísérve. Féltünk az első éjszakától, mivel mindig is cumival aludt, de meglepően simán ment, mint minden éjszaka azóta is. Hiába presszionáltuk SB-t hónapokig, meg kellett érni a gondolatnak: G nagyon megdicsérte, hogy meghozta élete első nagy döntését szinte egyedül. Linda anyukájának a nevét pedig azóta is imába foglaljuk a hozzáértő támogatásáért.
Budapesten sikerült összehozni egy sokgyerekes találkozót Flóráék nagy és ügyes ikreivel, Ágiék Tádéjával, Móni is eljött Ágó nélkül, csomót utazott, hogy velünk legyen, nagyon klassz volt! VV kb másodszor homokozott életében, alig akart eljönni este 8-kor a játszótérről.
Jártunk még mesefesztiválon, ahol a legérdekesebb a szökőkút volt, meg talán a gólyalábas óriások. Ja meg az ugrálóvárak, ahol SB kiugrálta a szüleit a pénzükből. VV részéről volt még macskatépés, papagájijesztgetés.
Hogy a kisfiúk álmáról is szó essen, SB felülhetett egy igazi tűzoltóautóra és Tibi gazdával traktort is vezetett! (Mondtuk persze neki, hogy mindez azért lehetséges, mert már nem cumizik. Egy kis pozitiv megerősités nem árt.)
Minden nap elkísérte kora hajnalban a Julit iskolába, aki cserébe esténként mesét olvasott neki. SB minden alkalmon kapott, amikor el lehetett menni érdekes helyekre pl ügyet intézni Attila papával vagy vásárolni a szakállas papával, esetleg varrni a mamával.
A cumielhagyás miatt vagy egyébként is, SB hirtelen komolyodott a szemünkben, az önállósági törekvései az egekben járnak, minden kizárólag egyedül akar csinálni, amibe elég hajmeresztő dolgok is beletartoznak. Győzzük kitalálni, hogyan lehet biztonságosan megvalósítani őket, mert arról ugye szó sincsen, hogy nem lehet megcsinálnia, mivel akkor hatalmas balhé alias hiszti van.
VV is kezdi kimutatni kos valóját, és ő is hisztizik már, hál' Istennek. Kis pukkancsnak hívjuk SB nagy mulatságára, mivel ha nem kap meg vmit, de rögön, vége van a jókedvének. Viszont, ha megkapja, mintha elvágták volna a műhisztit. Ez vonatkozik kedvenc fétistárgyára, azaz rám, most éli a szeparációs szorongása csúcsát. Cserébe van két erős karom, VV pedig instruál, merre menjen az anyahajó, mutogat feszt. Telefonál mindennel, emiatt gondoltuk, hogy a Halló lesz az első szava, de nem így lett. Úgy integet, mint Erzsébet királynő és hétvégén először azt mondta hozzá: pápá! Az első fonémasor, amit konzekvensen és alkalomhoz illően alkalmaz. A másik szó, amit viszont ő alkotott, az ámmá, ami vagy azt jelenti, hogy vegyem fel, vagy én vagyok. Apja szerint az appa szót is ki tudja mondani, ami igaz, de rendszerint úgy folytatódik, hogy appa ápapppa ápá.VV egészen kisgyerek lett - remény minden babás ismerősnek, hogy az első egy évet kell túlélni - jön-megy, rengeteget énekel (az egy mancs, két mancs-ot, de csak én ismerem fel, hogy ez ének), egyértelműen elmutogatja, mit szeretne, ennek megfelelően nemigen beszél. Hangos lett és tud sokat enni és inni - ez mind újdonság, régen attól tartottam, hogy motyogni fog, annyira nem nyitotta a száját. Egy új para, hogy még mindig nagy a kutacsa, bár azt olvastam, hogy a korai csontosodás problémásabb lehet mint a kései. Ja és bölcsis - erről külön legközelebb.
Röviden: SB kidobta az összes cumiját a kukába, VV pedig kimondta első szavát!
Hosszan: a mennybe menetel szünnapjait pár nap szabadsággal megtoldva 10 napot otthon töltöttünk a gyerekekkel, ahol rengeteg élmény érte őket. Először láttuk eljövendő otthonunk helyét, ahol SB legnagyobb örömére egy hatalmas narancssárga markoló dolgozott két napig.
![]() |
| Kilátás a jövőre - Öcsi és Attila jóvoltából bekerítve, letisztitva és szintezve |
![]() |
| A gang |
![]() |
| A 9. - jövőre jubilálunk |
Itt történt a Nagy Esemény, amikor megérkezett Linda anyukája, aki megjegyezte SB szájtartozékára, hogy igazán nagy már ahhoz, hogy cumizzon. Nem tudom, még milyen varázsszavakat mondhatott SB-nek, mivel épp indulni készültünk, és búcsúzkodtunk, de SB egyszer csak kidobta a cumiját a kukába. Megszólalni sem tudtunk a meglepetéstől csak egy fél könnycseppet morzsoltam el, hogy ismét véget ért egy korszak (nem mintha visszasírnánk). G pedig gyorsan visszaszerezte az egyik cumit a kukából, arra az esetre, ha mégsem gondolta volna komolyan. Büszkén mondhatom, hogy de, így a mókuskás cumi bekerült a dobozba az emlékek közé. SB azóta is kitart a döntése mellett, olyannyira, hogy visszaérve Brüsszelbe elkérte, és kidobta az összes szétrágott, de azért gondosan félrerakott cumiját - ezeket ma vitte el a kukás. Sőt, hétfőn az oviban is a kukában landolt az utolsó partizán cumi Sarah néni elismerő pillantásával kísérve. Féltünk az első éjszakától, mivel mindig is cumival aludt, de meglepően simán ment, mint minden éjszaka azóta is. Hiába presszionáltuk SB-t hónapokig, meg kellett érni a gondolatnak: G nagyon megdicsérte, hogy meghozta élete első nagy döntését szinte egyedül. Linda anyukájának a nevét pedig azóta is imába foglaljuk a hozzáértő támogatásáért.
Budapesten sikerült összehozni egy sokgyerekes találkozót Flóráék nagy és ügyes ikreivel, Ágiék Tádéjával, Móni is eljött Ágó nélkül, csomót utazott, hogy velünk legyen, nagyon klassz volt! VV kb másodszor homokozott életében, alig akart eljönni este 8-kor a játszótérről.
![]() |
| Mindeközben Abigél |
Jártunk még mesefesztiválon, ahol a legérdekesebb a szökőkút volt, meg talán a gólyalábas óriások. Ja meg az ugrálóvárak, ahol SB kiugrálta a szüleit a pénzükből. VV részéről volt még macskatépés, papagájijesztgetés.
![]() |
| Egy szobanövény bánta a látogatást |
![]() |
| Csupa férfias dolog |
![]() |
| Luli |
![]() |
| Fesztiválhangulat |
![]() |
| Levezetés a holland partokon azzal (is) akinek még nem nőtt be a feje lágya |
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)










































