2017. jan. 30.

VV10

Mindig ezzel kezdem, de hihetetlen, hogy eltelt megint egy hónap, ami a kisbogár életének egy tizedét jelenti. És megint mennyi mindent tanult ennyi idő alatt! Rohanva mászik, kapaszkodva lépked, így egyik pillanatban itt tűnik fel, a következőben pedig a lakás másik felében rámol. Mert hogy ez a kedvenc foglalatossága: a pakolás. Rátalált ugyanazokra a konyhai edényekre, amiven SB annak idején olyan jókat játszott, de újított is abban, hogy ő az evőeszközökért nyújtózkodik, hogy utána egyenként kihalászva ledobálja őket a padlóra. Remek szórakozás és majdnem olyan hangos, mint amikor fémedényeket dobál. De szereti kiborítani a játékosdobozt, még mindig nem a játékokért, amiket valamiért nem részesít előnyben, hanem, hogy rámásszon a dobozra.
Revideálom amit az előbb írtam: a legkedvencebb foglalatossága még mindig a mozgás. Karácsoykor megtanult lépcsőzni a pécsi papáéknál, Andiéknál pedig győztük leszedni a lépcsőről néhány nappal később - most már a lépcsőházi lépcsőfokokat méregeti - bár még a bátyó rászól, hogy menj vissza Vincus. Azóta a vízszintes mászás mellé bejött a függőleges, irány felfelé! Az etetőszékében épp a napokban kezdett felállni és kimászni pl. az asztalra.
Pécsi papával, mamával játszóházban járt, ahol meglepően jól érezte magát (persze, mászkálhatott feszt) és más gyekekekkel is barátkozott. No azért félt egy kicsit a gyerekektől, meg is ijedt mikor eltévedt és (csak) akkor kereste sírva az apját - na majd a Julival visszamegyünk oda. Ez jó edzés volt a bölcsihez, amit egy hónap múlva kezd - pontosabban március 6-án, mert apiapa még rádob egy hetet.
A január kicsit nehezen kezdődött: SB itthon volt az oviszünetre való tekintettel, ami nagyon jó, ha nem beteg és nincs bezárva egész napra a hideg miatt. De a fiúk jól elvoltak és én csak kaptam a különböző projektekröl szóló képes beszámolókat a munkahelyemen.
Projectek sorban
A kisbogár jelez, csak figyelni kell (vagy szagmintát belélegezni), hogy mit akar. Bár enni nem nagyon akar a betegeskedése után, és ez lehet a Nestlé miatt van, mert finomak a pépjei. És persze finom a tápszer is, amelyet  a Nutricia gyárt, amely pedig a Danon csoport része ("A Nutricia az orvosi célokra szánt klinikai tápszerek piacvezető gyártója Európában, a kutatás, a fejlesztés és a korszerű terápiás megoldások elkötelezettje" - és bébiétel gyártó). Nem baj, majd eccer a tőzsdén visszavesszük tőlük  a kifizetett pépek és tápszerek árát, apa watchlistre tette őket (és az Electrabelt, a Colruyt-ot, a Carrefour-t no és a Numericable-t, ez utóbbi a netszolgáltatónk, és igazán nem vagyunk megelégedve velük. SzaraNet). De azért mindenből eszik egy keveset, kevés maradékot meg a földről ugye. És megtanult esernyőbabakocsiban is utazni, itt legalább nem üvölt, mint az autóban, vagy a babakocsijában (amit emiatt jól el is adunk). Úgyhogy, business as usal.

Az alvás-altalásban tettünk egy nagy visszalépést, mert mióta otthon jártunk, újra velünk alszik a manó. Kb éjfélkor "átjön" és reggelig marad, közben többször álomba eszi magát. Néha csatlakozik a bátyó is, és így négyen heringalszunk a 160x200-as ágyunkban. Mostanra ezt már egész jól megszoktuk, az elején inkább csak imitáltuk az alvást. Munka mellett csak nagy erőfeszítések árán sikerülne VV-t a saját ágyába szoktatni, így szerintem még marad velünk egy darabig. Azt mondják, kamaszkorukra legkésőbb kiköltöznek a szülői ágyból.
Még sok-sok képpel jövök a 10 hónapos VV-ről!

2017. jan. 26.

Félévi ovis jelentés

Épp itt az ideje egy ovis jelentésnek, így jókor szervezték az első fogadóórát. Mme Sarah a legkisebb csoport óvónénije, egyben SB (saját bevallása szerint) legnagyobb haverja egy nagyon kedves, harmincas éveinek elejét taposó, mindig mosolygó és közben franciául rendkívül gyorsan hadaró lány. Az első fogadóórát a héten tartotta, mivel nagyjából most állt össze a csoport (első évben folyamatosan töltik fel a létszámot).
Mivel utoljára maradtunk, meghallgathattuk fél órában, SB milyen ovis gyerek. Sarah
szülőbíztató stílusban csupa szépet és jót mondott, így a találkozó végén nem véletlenül éreztük úgy, hogy áradozott a nagyfiúnkról.
Elmondta, hogy milyen szociális, nem visszahúzódó, de nem is túl harsány, mindenkivel kedves és barátságos, nem csak 1-2 gyerekkel barátkozik. Travail, azaz foglalkozások alatt aktív, kérdez, válaszol, ha Sarah kér valamit, megérti, megcsinálja, azaz nagyon szépen "dolgozik". Egyedül öltözik, egyedül eszik - ez mind elvárás már itt egy ekkora gyerektől. Szereti a psychomotricite-t (mondjuk tesi vagy mozáskultúra óra, ami arra törekszik, hogy összehangolja a testet, a pszichét és az elmét - Wikipedia), az éneket, szépen fogja a ceruzát. Az udvaron játszik mindenkivel - az első hónapokban általában Sarah mellett álldogált. Sőt, már alszik is ebéd után, ehhez is kellett jópár hónap. Nem ütöget másokat, és ha őt üti meg valaki, szól a Sarah-nak, aki ezt külön kérte. Kis policeman.
Azon meglepődtem, hogy segít pakolni, itthon ezt szereti elmismásolni. Elszámol 14-ig franciául, így már értem, hogy miért a 14 a legnagyobb szám, amit ismer magyarul is. Itt megjegyeztük, hogy magyarul általában átugor pár számot és hamar eljut 14-ig kb így: 1, 2, 3, 7, 8, 13, 14. Ez megy mostanában. Az oviban 3-ig megszámol dolgokat. Magyar kiejtése van, amikor franciául beszél. Állítólag sokat fejlődött szeptember óta, sokat beszél, egyszerű mondatokat használ.
Ovis SB
Az a benyomásunk, hogy az ovis sok rend és szabály után itthon ereszti ki a gőzt, ami természetes, de nagyon fárasztó. Itthon ő a főnök, odáig fajulnak a parancsok, hogy "ne beszélj", "ne nézz" és persze mindennek olyan sorrendben kell történnie, ahogy SB az elképzeli. Pl nem mindegy, hogyan készül a szörp: a víz megy a szörpre, vagy a szörp megy a vízbe... Viszont nagy előrelépés, hogy mikor elkezdődik a hiszti, meg lehet vele beszélni az okát, el tudja szépen mondani, mit szeretne máshogy és együtt pozitívba tudjuk fordítani a helyzetet. Az érzelmeit is meg tudja nevesíteni, tudja, mikor mérges, mikor szomorú. De általában vidám gyerek, este van egy óra, mikor tombol, ugrál az ágyon, rohangál, birkózik és néha túlpörög. Aztán becipel 5-8 könyvet az ágyba, és olvas magában vagy inkább mi neki. Ennek általában az a vége, hogy mi a negyedik könyv után alszunk, ő pedig mondogatja: nehogy aluszál! Különösen az agyleszívó Bogyóésbabóca könyveken lehet remekül elaludni.

SB szövegei mostanában:
Ne aluszál!
Lov (ló)- ugyanezzel a logikával: hov (mert hogy esett a hó újra Brüsszelben a hétvégén)
böfögt a vonat
nyikorg
hangyal- mennyivel kedvesebb név egy hangyára
kám (a kád egyes szám első személyben)
Anusz Pannius (Janus Pannonius)
Felhangítod?
Foltos bácsi (boltos bácsi)
"Kriszta tiszta anya, mert vizes az anya"
Azt szeretném, hogy megszárítsam a hajam
Puszilgatok tégetek
Elbújt a zene (elhallgatott)
Hagyd abba a fúj a szélést, azt mondta a fúj a szélnek
Leszédültek a levelek a fáról
Én vagyok a főnök, te meg a collation vagy, nyam-nyam! (Collation a tízórai az oviban)

hajnali kettőkör: Sámuel el tudod mondani miért nem alszol?
SB: hát... háát-háát..., hááát-hááát-hááát. hááaáaát. (variációk az elmondhatatlanra, és mindezt dalolászva)

Mi: Sámuel, mit kérsz reggelire?
SB: hmmmömmm, vacsorát

2017. jan. 22.

Vincebogár

A kis PVincebogár első nevenapját ünnepli, így ma terveztem leírni, miért VV lett a neve.

A névválasztás kritériumait már az első macisajt születésekor lefektettük:
  • nemzetközi környezetben használható és érthető fordítás nélkül is 
  • ne legyen a legnépszerűbbek között (SB idején még magasra tettük a lécet, így az első 100-ban sem szerepelhetett)
  • R betűt nélkülözze családi okok miatt
  • a jelentése sem elhanyagolható
  • klasszikus név némi múlttal

A névválasztással ezúttal nem sokkoltuk a családot, így elvetettük a Teodor, Emil, Simon és Simeon változatokat. (A Teofilt pedig én vetettem el nagyon gyorsan, amikor G-ben felmerült.) Pedig Simon sokáig tartotta magát egyrészt a Sámuel névvel vonható párhuzamai miatt (pl jelentése Simon: meghallgattatás - Sámuel: Isten meghallgatott), illetve ha alliterálni szerettük volna fiaink nevét, sok S betűs fiúnév nincs is. Másrészt Simon volt Péter apostol eredeti neve, Péternek pedig szívesen nevezném a fiam, ha a mi korosztályunk nagyrésze nem ezt a nevet viselné.
Névnapok április 5-én (Vince) és április 6-án (Vilmos) is vannak, szóval igazán körültekintően választottunk (nem), miután a gyermek április 4-re volt kiírva. :-)
Viszont a jó hír, hogy a január 22-i jeles Vince-napot tartjuk meg. Ha még valaki emlékszik az esküvői logónkra (szőlőindával összefont M és P), illetve hozzáteszi a családi szőlőművelési hagyományokat, reméljük, még érthetőbbé válik a választásunk.Vincét a borászok védőszentjüknek tekintik, ha esik január 22-én, azaz „ha megcsordul Vince, teli lesz a pince”
Végül sok V betűs név volt a végső válogatásban, valahogy ezek maradtak velünk: Vencel, Vendel, Vince, Vilmos. A 2015-ös statisztikában Vince 49-dik, a Vilmos 90-dik, bár ez utóbbi lesz népszerűbb, amikor a brit királyt is Vilmosnak fogják hívni. 
A Vince név kicsit önmagában is olyan, mintha becézve lenne, ezért tovább becézni már nem is lehet. Ugyanakkor nem ciki felnőttként Vincének lenni, ami pl Bíborkáról vagy Napsugárról nem mondható el. Jelentése: győztes, ami az amerikai lúzer kultúrában nem utolsó szempont és sokkal inkább lehet vele azonosulni, mint pl az Emil jelentésével, ami versengőt jelent. 
VV lesz a mi való világunk.


2017. jan. 9.

Eszmélés

Na és ez egy vagy két különböző gyerek?
A gyerek ugyana, a két kép között eltelt 6-7 hónapban csupán egy kis eszmélés történt: VV szemében értelem gyúlt, arcán pedig megjelent a csibészes mosoly, Na meg nőtt egy gyereklábszárnyit. (Nem szárnynyit, csak szárnyit.)

2017. jan. 5.

Csere-bogarak

Nos, a kérdés az, hány gyereket látunk a képen? Ez ugyanaz a gyerek vagy nem?


A tesók hasonlóságát hirdető tábornak jó hírem van: ezek bizony a képen csere bogarak - mivel nyugodtan ki lehetne őket cserélni egymással feltűnés nélkül, már ha nem lenne két év korkülönbség köztük. Mondjuk, ha lenne időgépünk... SB-n azért volt egy-két plusz kg ebben a korban VV-hez viszonyítva.

2017. jan. 2.

Karácsonyi üdvözlet 2.

Most, hogy mindenki megkapta a lapot, és már nem lőjjük le a meglepetést, íme néhány KÉZműves karácsonyi üzenet, amit SB is lelkesen díszített:
cc 8 munkanap alatt haza is értek és így új évi meglepi lett belőlük