A méretben legkisebb, de cukiságban annál nagyobb örömforrásunk ma töltötte be első életévét. Még élénken emlékszem az egy évvel ezelőtti állapotomra, ahogy szülés előtti napokban csak aludtam és aludtam egész nap, ahogy a nyilvánvaló jelek ellenére tagadásban éltem, hogy ez a fióka nem fog megszületni márciusban, és amikor a szülés napján még szintén azt gondoltam, hogy ezt még halaszthatjuk és nyugodtan küldtem el az utolsó emaileket délután fél 4-kor. VV előzékenyen megvárta, amíg jobb belátásra térítenek közeli családtagjaim, beérünk a kórházba és este 8 után kicsivel kibújt erre a világra. 2016-ban 20:16-kor, hogy egyszerű legyen megjegyezni. Mivel nagyüzem volt a szülészeten, ismerkedésre nem a szülőszobában, hanem már a szobában került sor (kórteremnek nem nevezném, mert inkább egy egészségügyi szállodára emlékeztetett, már ha van ilyen kategória). Emlékszem arra a bizonyosság érzésre is, hogy megérkezett épségben, itt van közöttünk az új családtag, akit annyira nehéz volt előtte elképzelni. És hogy tökéletes.
Az első hetekben azzal okozott meglepetést, hogy alszik. Utána azzal, hogy mennyire mozgékony, 3 és fél hónaposan már hátról hasra fordult (sokáig csak egyirányban), 5 és fél hónaposan kúszni kezdettt, 7 hónaposan felállt. Egyéves korára már nincs messze a járástól, az átlag 2 lépés, amit megtesz, mielőtt a földre veti magát. Fogai is exponenciálisan szaporodnak, már a harmadik bújuk ki, most épp alul, így már harapni is tud. Szokott is, főleg apa orrokat és mama vállakat. Ételeket annál kevésbé szívesen harapdál, gondolkoztunk is azon, hogy talán a kölesgolyó vagy puffasztott rízs torta lenne a legmegfelelőbb az első szülinapjára, ha a kedvében akarunk járni. Még a bátyjáról gondoltam azt anno, hogy rossz evő, most már tudom, minden viszonyítás kérdése. SB ugyanis banános túrótortát evett ezen a jeles napon... VV két tortát is kapott, egy folyékony majd emiatt kétszersült répatortát (azóta kidobtuk a receptet) és egy B verzió remekbeszabott piskótatortát á la nature. Ez utóbbi nagy siker volt, mert legalább két falatot evett belőle. Az evés témához még hozzátartozik, hogy egy-két hét óta kikéri magának, ha pépes kajával akarjuk megetetni, és csak azt hajlandó megenni, amit mi eszünk: palacsintát, bablevest, ami jön.
SB még ma reggel is ragaszkodott ahhoz, hogy az ő szülinapja van, bár már napok óta próbáljuk szoktatni a gondolathoz, hogy bizony nem. Reggel abba beleegyezett, hogy neki IS szülinapja van. Ez egy jó kompromisszumos megoldásnak tűnt, ezért ráhagytuk. Este a dráma - hogy a tesó kapja a tortát - elmaradt, mert SB 6-kor elvonult aludni (az ovi alvásrendje nem jön be neki). Így VV-t nemvárt nyugalomban tudtuk megköszönteni. Az ajándékokat többször félredobálta, egyedül a villogó tűzoltóautó kötötte le kb egy percig.
Az egyéves VV integet, berreg, csettint, elbújik, hintázik és lógalábázik. Csodaszépen mutatja, hogy nem. Zoknifetisiszta, szereti pakolni, lóbálni őket, majd a WC-be dobni. Kedvenc játéka, ami nem játék, pl. mikroajtócsapkodás, mosdódugóemelgetés, illetve bármi, amivel a bátyja játszik. Ha épp nem a "nemkéremavincust" mód van, akkor nagyokat viháncolnak a fiúk. VV árkon-bokron átvágva igyekszik a bátyjához, feledve a sok legyintést és lökdösést, amit kap. Szeret az ablakban állni illetve a kastélyszobában tartózkozni, ki-be rohangálni - ezeket is együtt jó csinálni igazán.
Kisgyerek lett ma belőle is. Isten éltessen manófejű, bogárszemű kisbogyó!
2017. márc. 30.
2017. márc. 27.
I want to ride my bicycle
SB ugyan Apát jobban várta haza, de szorosan utána a lila pótkerekes csoda következett a sorban: az új bicikli. A massziv matricás 2+2 kerekűt legutolsó gazdájától, Lucától örökölte. Igy örült neki (meg a csengőnek):
Már akkor is a lila biciklivel akart az oviba menni, amikor az még meg sem érkezett. Hétvégén sokat gyakorolt, a boltba és sétálni is azzal jött rendithetetlenül. Ma az ovimentes napon már úgy közlekedik, mint egy bmx bandita, főleg mióta mondtuk, hogy ha nem tud elindulni, álljon fel a nagyobb nyomaték kedvéért.
SB a szlalompályán:
Már akkor is a lila biciklivel akart az oviba menni, amikor az még meg sem érkezett. Hétvégén sokat gyakorolt, a boltba és sétálni is azzal jött rendithetetlenül. Ma az ovimentes napon már úgy közlekedik, mint egy bmx bandita, főleg mióta mondtuk, hogy ha nem tud elindulni, álljon fel a nagyobb nyomaték kedvéért.
SB a szlalompályán:
2017. márc. 18.
2017. márc. 12.
2017. márc. 8.
Kisjedi 3 éves avagy ajándék a nőknek
és mi is nagyon büszkék vagyunk rá, legyen itt egy lista, miért:
- Nagyon együttérző és érzelmes gyerek (mi ennek számlájára irjuk a hisztiket is, érzékenyen reagál), most hogy gyengélkedtem, adta a jótanácsokat a legkedvesebb hangját elővéve, hogyan leszek jobban hamar. Szerencsére szeret (még) pusziszkodni, amiből jó sokat is kap tőlünk, sőt VVt is titokban néha megpuszilja. Jószivű is pl ha finomságot kap, sokszor megosztja velünk, akkor is, ha nem kérünk belőle :-)
- Ha valamilyen tevékenységbe bevonódik, akkor sokáig koncentrálva csinálja, játszik. Ez lehet egy repülőfelszállás gyakorlása, WCpapirguriga apró miszlikekbe vagdosása, toronyépités. Ilyenkor nem szereti, ha pl a kistesó zavarja, abból balhé szokott lenni: 'Nem kérem a Vincust!' Kedvenc 30db-os kirakóit egyedül rendezi.
- Ellátja magát: WC-re már régen egyedül jár, a szűkitőt sem használja. Az éjszakai pelust is elhagyta magától év elején, egyetlen balesettel megúsztuk az egész átszokást. Vetkőzni egyedül szokott, a felsőjét még segitséggel veszi le, de pl a kabátját Sarah néni módszerével csakis egyedül kanyaritja magára. Már a hűtőből is kiszolgálja magát, főleg ha Pauláról van szó. Mosogatni is szokott. És persze semmiből nem lehet kihagyni, akár vásárlásról, akár parkokásról van szó. Igen, vezetett már autót...
- Mozgékony, ügyes gyerek: biciklizik, ugrál, mászik mindenhova és mindezt biztonságosan teszi. Elkezdett tartani dolgoktól, pl magastól, más gyerekektől, most egy ilyan időszakát éli.
- Temperamentumos és kiharcolja, hogy az akarata érvényesüljön. Ez kétség kivül az egyik legfárasztóbb tulajdonsága, és a legtöbb energiát igényli a kezelése, de hosszútávon, reméljük, jól kamatoztatja. Azt már irtam, hogy egy kétévessel veszekedni teljesen hiábavaló, egyrészt nem győzhetsz (amúgy sem a legyőzés a cél, hanem a meggyőzés), másrészt hiányzik az agyából a érvfelvevőreceptor. Ezért az elsőt már hanyagoljuk (kivéve, ha nagyon kihoz a sodrunkból, és utána nem vagyunk magunkra büszkék), a második pedig alakul. Elmondjuk szerintünk hogyan kellett volna valamit csinálni, és utána magára hagyjuk és megvárjuk, amég megérnek az elültetett gondolatok. Pl. hogy a kistesót nem kellett volna belökni a duplók közé, hogy a fejébe álljon az egyik kocka és vérezzen, mert az nagyon nem OK. Miután lenyugodott mondta jól megszeppenve, hogy semmi baj, kenjük be, és meggyógyul.
- Cumifüggősége határozottan csökkenő tendenciát mutat. Ezt G módszerével értük el, aki nem hagyta, hogy új cumit adjak neki, miután a régieket elkezdte módszeresen szétrágni. Igy most a legkedvencebb borzas cumi majdnem kétrészes, mert egy kis lifegő darab teszi tejesen alkalmatlanná cumizásra. Még próbálkozott a 'ragasszuk meg' varázsigével, ami sokmindenre működik, de sajnos a cumira nem.
- Lehet vele franciául beszélgetni. Szoktunk is ovis dolgokról, most kb egy szinten vagyunk, csak az ő kiejtése 1000x jobb. Apjával hosszabban el tud beszélgetni, valószinűleg ez a jövő.
- Gyönyörűen eszik, ami azt jelenti, hogy az étel 90-95%-át juttatja el a szájába evőeszköz segitségével. Ez jó arány szerintem. És viszonylag ritkán úszik az asztal és a ruhája almalében.
- Igazi kiskukta: előkésziti a hozzávalókat, kever-kavar-kóstol, sőt tudja a palacsinta összetevőit.
![]() |
| A mega(ötletes)ajándék és a legkisebbek ismerkedése |
Apartmanunk ezennel hivatalosan is háromszobássá avanzsált, a sátó (château, mennyi felesleges betű) pedig a nappaliból nyilik. Abból is látszik, milyen szuper ajándék, hogy alig készült el, máris többen nekiestük kidekorálni. Mindenki a saját álmát próbálta ráhúzni a fehér falakra, igy került a tetejére Uniopuniós zászló és az ajtaja mellé csipkerózsika virágindái, meg persze egy csiga a falára Azt hiszem, sok elfoglaltságot ad még nekünk ez a vár, és ha elkészült egy változata, újrafestjük és kezdjük előről, igazi családi móka. Köszönjük!
A kisvakond (egyik kedvenc) tematika mentén készült a torta, amire mindenképpen kellett 'ehető labdákat' is varázsolnom, ahogy Dani 3. szülinapján látta/ette. Egy török boltban sikerült cukormázas csicseriborsót szereznem, ami azért nem ugyanaz mint a drazsé... A kisvakondot a gyerekek hamar eltüntették a vakondtúrásban, ahogy kell, elvégre ott lakik, és csak az 5. szelet tortánál kerül elő a torta mélyéről.
| Úgysem találjátok ki: diafilmet szinkronizálunk épp |
Ezek után nehéz volt SB-vel megbeszélni, hogy igaziból csak később lesz a szülinapja a héten, és az oviban is meg fogják ünnepeni. Kicsit csalódott volt ugyanis, hogy a koronát nem viselte a gyertyafújásnál belga szokás szerint, ezért megnyugtattuk, hogy az oviban az is lesz.
Tegnap segitett megsütni a második számú tortáját, amit az oviba szántunk. Ma reggel pedig minden valahogy simábban ment, és az eső ellenére gyorsan beértünk. Még csak a hét közepe van, de már sorban a harmadik születésnapot ünneplik, szerintem a gyerekek azt gondolják, torta lesz mostantól minden nap az idők végezetéig.
![]() |
| Srépatorta |
Estére azért beszereztük a harmadik számú tortát is, mert a gyertyáknak mégiscsak kell valami tartó. SB beszélt a családdal, kereszanyu-apuval és vagy 10x gyakorolta a gyertyafújást.
| PRO fújó |
| Idilli pillanat: mindenki ül és eszik a helyén. csodálatos |
![]() | |
| Keresztszülők online hallgatják a legújabb kisvakondos sztorit, utána készül a családi portré |
![]() |
| Friss tesós |
2017. márc. 6.
Preciziós fejlesztő
Egyszerű és hatékony fejlesztőjáték 9 hónaposok számára. Minden háztartásban megtalálható. Egy szülői vélemény: 'Tapasztalatból mondom, két hónap alatt rengeteget finomodott VV tépőmozdulata. Minden bababoltban árulni kellene!' (MK, Brüsszel, két fiúgyermek anyukája)
Lindának ajánlva:
Lindának ajánlva:
2017. márc. 4.
VV11
Mindjárt jön a fiúk születésnapja egymás után tavasszal, és megtartjuk az első családi ünnepségsorozatot! Az én szülinapom úgyis fiesztasorozat szokott lenni ömagában, itt-ott felbukkanó ajándékokkal és meglepetésekkel, néha meglepetésvendégekkel, most itt az idő az ellensúlyozásra.
Mivel töltötte az idejét a 10 hónapos VV? Elkezdett végre játszani. Mivel a bátyját utánozza, ugyanazokkal próbál játszani, így szokott rajzolni (jobb kezes lesz), duplózni, autózni, egymásba rakni dolgokat, meg persze leginkább szétszedni.
Fürödni imád, hatalmasakat csapkod, pancsol és nagy hisztit csap, amikor kivesszük. Mióta ülni tud, a bátyjával fürdik.
Sokszor játsszák azt a tesók, hogy ikrek: ezt úgy kell játszani, hogy SB utánozza a kisöcsit mindenben és le-fel mászkálnak, kapaszkodnak, e-e-eznek együtt. A nagy nevetésekből itélve jó móka lehet.
A reggelét úgy indítja, miután hentergett egyet az ágyon és fetrengett kicsit rajtunk is, hogy vidáman tapsikol. Általában vidáman ébred és így hozza a tudtunkra, bár attól is fel szokott vidulni, hogy sikerül tapsolnia, szóval ez egy öngerjesztő folyamat. Lehet vele fogócskázni, ilyenkor sikítozva menekül. Mostanában lehajtott fejjel mászik, ami miatt néha nekimegy a falnak. Le tud mászni az ágyról, ezt Lindáéknél mutatta be először, amikor a nagy kihúzható ágyon aludt egyedül délután, majd egyszer csak kilökte a szobaajtót és megjelent köztünk.
Lindáékhoz érve VV eltűnt a felnőttek kezében és csak sokára került elő, olyan jól érezte magát, közben Zelmával is megismerkedett.
Szintén Lindáéknál tűnt fel,- ahol VV-vel voltam csak, mert a család másik fele a pécsi nagyszülőket látogatta meg- hogy mennyit beszél ez a kismonyó is. A bátyja mellett sokszor nem tűnik ez (sem) fel, mivel SB folyamatosan kommunikál. Elfogultan mondhatnám, hogy VV első szava a mámmá volt, ami részben igaz, de persze az nem egyértelmű, hogy rám alkalmazza-e, és túl sokszor nem is mondja. Inkább gagyog, kurjongat, kuncog és vágja hozzá az elképesztően édes arcokat. A szemöldökét is felhúzza családi szokás szerint.
Ez volt az a hónap, amikor harmadszor utazott oda-vissza repülőn. Elég simán ment, még csak fél sort foglalunk el, ami azt jelenti, hogy a kisebbik gyerekünk ölben utazik. Szívesen elbeszélgetnék a repülőn használt bababiztonságiöv tervezőjével, hogy mit is gondolt és egyáltalán, látott-e már karonülőt. Maradjunk annyiban, hogy szerintem az a kevésbé biztonságos, ha egy izgő-mozgó gyereket próbálok ebben a hurokban tartani, nem az, ha nem csatolom be. Volt, hogy a hordozóból vetették ki, mondván, hogy addig nem szállnak fel, amíg át nem szerelem a "biztonságiövbe". Hm.
Azért is nehéz ügy egy helyben tartani VV-t, mert még mindig a mozgás mindene. Az elmúlt hónap fejlesztése, hogy önállóan, kapaszkodás nélkül áll hosszú másodpercekig.
Sőt, láttam már kettőt lépni is, bár még az a jellemző, hogy ha indul valahova, leveti magát négykézlábra.
Az elmúlt hónap apás felvigyázásának a koronája a február végi hét volt, amikor három fiú volt itthon
egyszerre karneváli szünet cimen. Az 'apasági szünetnek' egyébként épp most lett volna vége eredeti tervek szerint, de G kialkudta a bölcsivel, hogy ne kelljen még odaadni nekik a bogyót. Lesz elég változás mostanában, G sielni megy, jön a mama hosszú látogatásra, azután SB is hazamegy a tavasziszünetben. Emiatt csak április közepén kezdi a bölcsit, amikor minden visszaáll a régi kerékvágásba.
Mamát felkészitendő, ezekre számithat: VV feláll az etetőszékben, lepakolja a konyhai edényeket, dobozokat naponta többszőr, kipakolja a zoknikat, harisnyákat, imád egy papir- vagy ruhahalom közepén ülni, függöny mögött bujkálni, és a leggusztustalanabb szokása, az a WCbe nyulkákás. Ááágh, ezért a napi programba a porszivózás mellett a WC törölgetése is bekerült.
Mivel töltötte az idejét a 10 hónapos VV? Elkezdett végre játszani. Mivel a bátyját utánozza, ugyanazokkal próbál játszani, így szokott rajzolni (jobb kezes lesz), duplózni, autózni, egymásba rakni dolgokat, meg persze leginkább szétszedni.
Fürödni imád, hatalmasakat csapkod, pancsol és nagy hisztit csap, amikor kivesszük. Mióta ülni tud, a bátyjával fürdik.
Sokszor játsszák azt a tesók, hogy ikrek: ezt úgy kell játszani, hogy SB utánozza a kisöcsit mindenben és le-fel mászkálnak, kapaszkodnak, e-e-eznek együtt. A nagy nevetésekből itélve jó móka lehet.
A reggelét úgy indítja, miután hentergett egyet az ágyon és fetrengett kicsit rajtunk is, hogy vidáman tapsikol. Általában vidáman ébred és így hozza a tudtunkra, bár attól is fel szokott vidulni, hogy sikerül tapsolnia, szóval ez egy öngerjesztő folyamat. Lehet vele fogócskázni, ilyenkor sikítozva menekül. Mostanában lehajtott fejjel mászik, ami miatt néha nekimegy a falnak. Le tud mászni az ágyról, ezt Lindáéknél mutatta be először, amikor a nagy kihúzható ágyon aludt egyedül délután, majd egyszer csak kilökte a szobaajtót és megjelent köztünk.
![]() |
| Szüli-névnapozás Linda keresztanyunál (a képeken két fiú és két lány van, Zelma és Abigél) |
![]() |
| Repülővel a kolesztalálkozóra |
Szintén Lindáéknál tűnt fel,- ahol VV-vel voltam csak, mert a család másik fele a pécsi nagyszülőket látogatta meg- hogy mennyit beszél ez a kismonyó is. A bátyja mellett sokszor nem tűnik ez (sem) fel, mivel SB folyamatosan kommunikál. Elfogultan mondhatnám, hogy VV első szava a mámmá volt, ami részben igaz, de persze az nem egyértelmű, hogy rám alkalmazza-e, és túl sokszor nem is mondja. Inkább gagyog, kurjongat, kuncog és vágja hozzá az elképesztően édes arcokat. A szemöldökét is felhúzza családi szokás szerint.
Ez volt az a hónap, amikor harmadszor utazott oda-vissza repülőn. Elég simán ment, még csak fél sort foglalunk el, ami azt jelenti, hogy a kisebbik gyerekünk ölben utazik. Szívesen elbeszélgetnék a repülőn használt bababiztonságiöv tervezőjével, hogy mit is gondolt és egyáltalán, látott-e már karonülőt. Maradjunk annyiban, hogy szerintem az a kevésbé biztonságos, ha egy izgő-mozgó gyereket próbálok ebben a hurokban tartani, nem az, ha nem csatolom be. Volt, hogy a hordozóból vetették ki, mondván, hogy addig nem szállnak fel, amíg át nem szerelem a "biztonságiövbe". Hm.
Azért is nehéz ügy egy helyben tartani VV-t, mert még mindig a mozgás mindene. Az elmúlt hónap fejlesztése, hogy önállóan, kapaszkodás nélkül áll hosszú másodpercekig.
Sőt, láttam már kettőt lépni is, bár még az a jellemző, hogy ha indul valahova, leveti magát négykézlábra.
Az elmúlt hónap apás felvigyázásának a koronája a február végi hét volt, amikor három fiú volt itthon
egyszerre karneváli szünet cimen. Az 'apasági szünetnek' egyébként épp most lett volna vége eredeti tervek szerint, de G kialkudta a bölcsivel, hogy ne kelljen még odaadni nekik a bogyót. Lesz elég változás mostanában, G sielni megy, jön a mama hosszú látogatásra, azután SB is hazamegy a tavasziszünetben. Emiatt csak április közepén kezdi a bölcsit, amikor minden visszaáll a régi kerékvágásba.
Mamát felkészitendő, ezekre számithat: VV feláll az etetőszékben, lepakolja a konyhai edényeket, dobozokat naponta többszőr, kipakolja a zoknikat, harisnyákat, imád egy papir- vagy ruhahalom közepén ülni, függöny mögött bujkálni, és a leggusztustalanabb szokása, az a WCbe nyulkákás. Ááágh, ezért a napi programba a porszivózás mellett a WC törölgetése is bekerült.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)

















