![]() |
| Felállás 4 egyszerű lépésben |
2016. okt. 31.
VV nem várt tovább: felállt
VV-nk úgy döntött, nem vár tovább, tegnap felhúzta magát a kiságya rácsába kapaszkodva és felállt - éppen aznap, amikor 7 hónapos lett. Jó szokásához híven, hogy a csodálói ne gondolják, csak a szemük káprázott, szépen megismételte ugyanazt vagy 4-szer 5-ször (meg, hogy tudjuk dokumentálni persze). Rögtön egy szinttel lejjebb is eresztettük az ágyat, viszont lehet, hogy ez is kevés lesz, mert ma is megismételte a mutatványt, és a feje még mindig túllóg a rácson - mint tudjuk, az a legnehezebb rajta.
Ma mozgóképen is megörökítettem:
2016. okt. 30.
VV7
7 hónapossá kerekedett a legkisebb családtagunk, akinek csak az életkora nőtt az elmúlt hónapban, sem a súlya, sem a magassága ezt nem követte - szerintem egyszerűen a mozgásra ment el az összes energiája. Ugyanis megállíthatatlan a kis macisajt, akadályokon is átmászik, amelyeket nemcsak mozgásfejlesztési céllal emelünk, hanem SB érdekszféráját próbáljuk védeni. A bátyó ugyanis visít, ha VV elindul felé, sőt már akkor is, ha csak rágondol az ő féltett cuccaira. A kanapé és az asztal még biztonságos helyek a játékra, de sejtjük, hogy már nem sokáig. VV pillanatok alatt ott terem, ha egy olyan ajtó, ami általában csukva van, kinyílik. Ki gondolta volna, hogy egy nyitott hűtő vagy bejárati ajtó ennyire érdekes tud lenni? A fókamozgást tökéletesítette az elmúlt hónapban, még nem kapott négykézlábra, viszont dobozokon nagy nyögések közepette felkapaszkodik és feltérdel. Ránk mászva vagy párnára rákönyökölve pedig ringatózik előre-hátra. Így:
A nevére egy ideje már hallgat, ha beszélünk hozzá, általában egy öeöee-vel nyugtázza vagy ő kezdeményez egy (h)eöe-vel. Szokott berregni és pfffff-zni is.
A függöny mögé bemászni, elbújni és függönyöket lebegtetni igencsak szeret:
Meg újabban fürdeni is imád. Tulképp mióta nagykádban fürödhet, nagyon élvezi. Ahogy vizet ér, szakadatlan csapkodásba kezd, ami élénk lábtempóval párosul. Most olvastam az otthoni babaúszásról, amit VV maradéktalanul megvalósít minden alkalommal.
A külön szobában és saját ágyban alvás rekordja hajnali 3 óra, de általában 1-kor áthozom a mi ágyunkba, amikor már 1-2-(3-4)-szer keltem, és nincs erőm többhöz. A saját ágyba szoktatásig, de inkább az állandó nyugtatószopizásról leszoktatáshoz hosszú és rögös út vezet. Még két gyerek után sem világos számomra, mikor ideális a saját ágyba szoktatás. Az elején nem tudtam őket úgy berakni a kiságyba, hogy fel ne ébredjenek. Később VV-t legalábbis már le lehetett tenni hasra, amikor elaludt, és az első 5 hónapban szépen és sokat is aludt, ami megváltozott egy csapásra, ahogy el kezdett kúszni. Most nehezebb letenni és sokat egyben nem alszik, a maximum alvásciklusa 2 óra, egyszer talán volt 3 óra is. Az összes reményem a hozzátáplálásban van, hogy ha jól lakik este, hátha vidámabban durmol hajnalig.
Ez viszont szó szerint nyögve nyelősen megy, a kis uraság ugyanis nem szívesen hagyná el a könnyű kajaforrást. Pedig kapott már sok finomságot októberben: édesburgonyát, répát, krumplit, a gyümölcs persze jobban csúszik, így a mangó, körte, birs- meg a sima alma. A cumisüveggel egyáltalán nem tudja, mit kezdjen, így jobb híján rágni szokta, ezért inkább pohárból itatom. Próbáltam anyatejjel és tápszerrel is kínálni ilyen módon, sőt kapott bele gluténmentes pépet is - erre nem fintorog, úgyhogy jó úton járunk. Az a módszer jön be, hogy nem én etetem a véletlenül nyitvahagyott szájba célzás módszerével, hanem ő fogja meg és teszi az elétartott kanalat a szájába. Ugyanez érvényes a szopogatnivaló zöldségre, gyümölcsre: csak elétartom, ő pedig ráveti magát vagy a szájába tömi. Érdekes, hogy SB által az asztal alá szórt cuccokra rájár, és azokat persze azonnal tömi is magába. Így már "evett" túróspitét, szedtem el tőle tökmagot. Azt hiszem, a második gyereket sokkal nagyobb veszélyek fenyegetik, győzöm összeszedni a kis műanyag- és kajadarabkákat a padlóról, amitől megfulladhat, illetve eltenni a zsinórokat, szalagokat, pántokat, amiket magára tekerhet... Még jó, hogy SB legtöbbször autózik és nem a gyöngyfűzés a kedvenc szórakozása...
A kistesónyúzás egy új szintre emelkedett: ahogy VV egyre mozgékonyabb és képességeiben kezd felnőni a nagytesóhoz, SB is máshogy kezeli és nem tutujgatja úgy, mint régen. Ahogy írtam, a rivalizálás azon a napon kezdődött, amikor VV elkezdett kúszni. A tesóvisszatartás egy módja, hogy a két lábánál fogva hátrébbhúzza - ez a jobbik eset, tekintve, hogy az alternatívája, az ütögetés. Néha viszont magától megszállja a kisangyal és SB hoz akár féltett játékokat az öcsinek. Arra próbáljuk tanítani, hogy kösse le valamilyen játékkal, addig ő is zavartalanul tud a sajátjával játszani.
Fiatal kora ellenére VV már több bulin is résztvett - leginkább délutáni vagy koraesti partikat kell elképzelni. Így eljutott a tesója halloween bulijára, 56-ra emlékező magyar koncertekre, Imi bulijára (ahol a nagytesója a placc közepére hányt egyáltalán nem jellemző túlevésből kifolyólag), Pistáékhoz háztűznézőbe.
Bréking nyúz: apiapa megtömte a kisuraságot, aki ennyit nem evett az elmúlt hónapban összesen, mint most egyszerre. Egy nagyon kicsi tál gyümölcspépet kell elképzelni. Ezután ő eteti.
A nevére egy ideje már hallgat, ha beszélünk hozzá, általában egy öeöee-vel nyugtázza vagy ő kezdeményez egy (h)eöe-vel. Szokott berregni és pfffff-zni is.
A függöny mögé bemászni, elbújni és függönyöket lebegtetni igencsak szeret:
A külön szobában és saját ágyban alvás rekordja hajnali 3 óra, de általában 1-kor áthozom a mi ágyunkba, amikor már 1-2-(3-4)-szer keltem, és nincs erőm többhöz. A saját ágyba szoktatásig, de inkább az állandó nyugtatószopizásról leszoktatáshoz hosszú és rögös út vezet. Még két gyerek után sem világos számomra, mikor ideális a saját ágyba szoktatás. Az elején nem tudtam őket úgy berakni a kiságyba, hogy fel ne ébredjenek. Később VV-t legalábbis már le lehetett tenni hasra, amikor elaludt, és az első 5 hónapban szépen és sokat is aludt, ami megváltozott egy csapásra, ahogy el kezdett kúszni. Most nehezebb letenni és sokat egyben nem alszik, a maximum alvásciklusa 2 óra, egyszer talán volt 3 óra is. Az összes reményem a hozzátáplálásban van, hogy ha jól lakik este, hátha vidámabban durmol hajnalig.
Ez viszont szó szerint nyögve nyelősen megy, a kis uraság ugyanis nem szívesen hagyná el a könnyű kajaforrást. Pedig kapott már sok finomságot októberben: édesburgonyát, répát, krumplit, a gyümölcs persze jobban csúszik, így a mangó, körte, birs- meg a sima alma. A cumisüveggel egyáltalán nem tudja, mit kezdjen, így jobb híján rágni szokta, ezért inkább pohárból itatom. Próbáltam anyatejjel és tápszerrel is kínálni ilyen módon, sőt kapott bele gluténmentes pépet is - erre nem fintorog, úgyhogy jó úton járunk. Az a módszer jön be, hogy nem én etetem a véletlenül nyitvahagyott szájba célzás módszerével, hanem ő fogja meg és teszi az elétartott kanalat a szájába. Ugyanez érvényes a szopogatnivaló zöldségre, gyümölcsre: csak elétartom, ő pedig ráveti magát vagy a szájába tömi. Érdekes, hogy SB által az asztal alá szórt cuccokra rájár, és azokat persze azonnal tömi is magába. Így már "evett" túróspitét, szedtem el tőle tökmagot. Azt hiszem, a második gyereket sokkal nagyobb veszélyek fenyegetik, győzöm összeszedni a kis műanyag- és kajadarabkákat a padlóról, amitől megfulladhat, illetve eltenni a zsinórokat, szalagokat, pántokat, amiket magára tekerhet... Még jó, hogy SB legtöbbször autózik és nem a gyöngyfűzés a kedvenc szórakozása...
| Problem analysis - segít |
A kistesónyúzás egy új szintre emelkedett: ahogy VV egyre mozgékonyabb és képességeiben kezd felnőni a nagytesóhoz, SB is máshogy kezeli és nem tutujgatja úgy, mint régen. Ahogy írtam, a rivalizálás azon a napon kezdődött, amikor VV elkezdett kúszni. A tesóvisszatartás egy módja, hogy a két lábánál fogva hátrébbhúzza - ez a jobbik eset, tekintve, hogy az alternatívája, az ütögetés. Néha viszont magától megszállja a kisangyal és SB hoz akár féltett játékokat az öcsinek. Arra próbáljuk tanítani, hogy kösse le valamilyen játékkal, addig ő is zavartalanul tud a sajátjával játszani.
Fiatal kora ellenére VV már több bulin is résztvett - leginkább délutáni vagy koraesti partikat kell elképzelni. Így eljutott a tesója halloween bulijára, 56-ra emlékező magyar koncertekre, Imi bulijára (ahol a nagytesója a placc közepére hányt egyáltalán nem jellemző túlevésből kifolyólag), Pistáékhoz háztűznézőbe.
![]() |
| VV bulizik |
Bréking nyúz: apiapa megtömte a kisuraságot, aki ennyit nem evett az elmúlt hónapban összesen, mint most egyszerre. Egy nagyon kicsi tál gyümölcspépet kell elképzelni. Ezután ő eteti.
| Egy barna, egy szőke, egy apiapa |
2016. okt. 26.
(K)úszóverseny
Ilyen kúszóversenyek vannak mifelénk mostanában. VV-nek még, SB-nek már nehéz, szóval kb egy szinten vannak. SB bíztatja a tesóját: ússzál!
Nos, így úsznak együtt:
Nos, így úsznak együtt:
2016. okt. 19.
2016. okt. 17.
Fiúszoba próba
2016. okt. 7.
Új kisbárány
A húszéves (OMG) érettségi találkozóm szeptemberi időpontja jó apropót nyújtott arra, hogy a nyáron szétszéledt családot össze tudjuk hívni VV keresztelője alkalmából, amikor is két hónap nem volt elég arra, hogy VV-t felvetessük a keresztény csapatba. Mondjuk Karcsi atyával sem volt egyszerű az egyeztetés, kb a negyedik próbálkozásra sikerült csak összehozni annyi térerőt kettőnknek, hogy lefixáljuk a nekünk egyedül alkalmas szeptember végi vasárnapot. A kozármislenyi plébános ismét hozta a szórakozott formáját, és a sok egyeztetés után sem voltam biztos abban, hogy megjelenik a megbeszélt időpontban. Biztonság kedvéért írtam neki emailt a Galaktikás címére, majd SMS-t is a megelőző nap, de egyikre sem érkezett válasz tovább növelve a bizonytalanságot. Aztán annyit jegyzett meg, amikor odaértünk a templomba, hogy ilyen szép "Lélekben már nagyon készülünk..." üzenetet régen kapott keresztelő előtt. :-)
A vasárnap délutáni eseményt lakodalmi készülődés, sütés-főzés előzte meg (nagy köszönet a két mamának és minden közreműködőnek!), mert szerencsére minden meghívott Vali és Zoliék kivételével el tudott jönni. A pécsi szőlőben kezdtük a programot a már hagyományosnak mondható faültetéssel. Sokáig tanakodtunk, milyen növény költözzön SB fája mellé, mire kiötlöttük, hogy pont ugyanolyan :-) mivel már két éve is a legjobb választás volt a nagybácsi nevelte európai ciprus.
A japán juhar sokáig versenyben volt, végül az döntött, hogy azt tavasszal lehet kapni. Két égbe törekvő örökzöld növénynövendékben pedig van valami szimbolikus. SB ciprusa már szépen megerősödött és megnőtt, így kapott maga mellé egy tanoncot.
Az ásás, ültetés valahogy megint Andrásra jutott, ezalkalommal túl nagy lett a gödör. Harmadikra majd eltalálja, apuka! ;-)
VV-t ugyanabban a templomban keresztelték Kozármislenyben, ahol házasodtunk, bár két gyerek mellett nincs idő ilyeneken meghatódni.
A szertartáson legalább volt, mert VV épp édesdeden aludt az autósülésében, SB pedig kivételesen fegyelmezte magát. VV érdeklődve felnézett az alvásból, amikor Károly éneklésre váltott, majd a három leöntésből csak kettő érte el - remélem, így is számít.
Video:
Károly atyának kis gondot okozott VV keresztneveinek megjegyzése, és majdnem Viktornak keresztelte gyermekünket. Ebben valószínűleg szerepetjátszott Viktória, a másik keresztelésre váró kisbárány.
Végül Andi és Pityu keresztszülők közbenjárásával a katolikus hitre ígértük második gyermekünket is - mire felnőnek, ezzel a meggyőződéssel már valószínűleg kisebbségben lesznek Európában.
A vasárnap délután 4 órás szertartás után már nem volt nagy buli, azért is nagyon hasonló volt egy lagzihoz, mert ugyanúgy nem volt időnk mindenkivel beszélgetni, de nagyon örültünk, hogy sokan eljöttetek! VV útravalóul kapott pl egy svájci bicskát illetve egy hamisítatlan malacperselyt, ami bizony össze kell majd törni, amikor biciklit szeretne venni magának. Vagy Sziget jegyet.
A vasárnap délutáni eseményt lakodalmi készülődés, sütés-főzés előzte meg (nagy köszönet a két mamának és minden közreműködőnek!), mert szerencsére minden meghívott Vali és Zoliék kivételével el tudott jönni. A pécsi szőlőben kezdtük a programot a már hagyományosnak mondható faültetéssel. Sokáig tanakodtunk, milyen növény költözzön SB fája mellé, mire kiötlöttük, hogy pont ugyanolyan :-) mivel már két éve is a legjobb választás volt a nagybácsi nevelte európai ciprus.
A japán juhar sokáig versenyben volt, végül az döntött, hogy azt tavasszal lehet kapni. Két égbe törekvő örökzöld növénynövendékben pedig van valami szimbolikus. SB ciprusa már szépen megerősödött és megnőtt, így kapott maga mellé egy tanoncot.
| Apprentice |
Az ásás, ültetés valahogy megint Andrásra jutott, ezalkalommal túl nagy lett a gödör. Harmadikra majd eltalálja, apuka! ;-)
![]() |
| Gyerekekhez méretezett ciprusok |
![]() |
| Összegyűlt rokonság - férfiak külön (lehet, más vallást kellett volna választani..?) |
A szertartáson legalább volt, mert VV épp édesdeden aludt az autósülésében, SB pedig kivételesen fegyelmezte magát. VV érdeklődve felnézett az alvásból, amikor Károly éneklésre váltott, majd a három leöntésből csak kettő érte el - remélem, így is számít.
| Nem volt szívünk felkelteni |
Károly atyának kis gondot okozott VV keresztneveinek megjegyzése, és majdnem Viktornak keresztelte gyermekünket. Ebben valószínűleg szerepetjátszott Viktória, a másik keresztelésre váró kisbárány.
| Viktória és Viktor |
Végül Andi és Pityu keresztszülők közbenjárásával a katolikus hitre ígértük második gyermekünket is - mire felnőnek, ezzel a meggyőződéssel már valószínűleg kisebbségben lesznek Európában.
| Köszi Andi és Pityu! |
A vasárnap délután 4 órás szertartás után már nem volt nagy buli, azért is nagyon hasonló volt egy lagzihoz, mert ugyanúgy nem volt időnk mindenkivel beszélgetni, de nagyon örültünk, hogy sokan eljöttetek! VV útravalóul kapott pl egy svájci bicskát illetve egy hamisítatlan malacperselyt, ami bizony össze kell majd törni, amikor biciklit szeretne venni magának. Vagy Sziget jegyet.
![]() |
| Malaca van - meg egy bicskája, ami Vikor márkájú, végülis majdnem ez lett a kereszt-neve :-) |
| Godmother - Godfather |
2016. okt. 3.
Első hivatalos ebéd
Bár gyümölcsszopogatásra nyáron már többbször sor került, VV hivatalosan tegnap kapta csak meg a az első ebédjét. Kb. fél kanállal fogyasztott belőle összesen, azt is a megfelelően visszafogott lelkesedéssel, dehát minden kezdet nehéz.
A nagytesós lelkesítés sem jött be, bár SB-nek jutott eszébe, hogy még VV előtt gyorsan megkóstolja a kajáját, amit azután azzal a lendülettel ki is köpött. Végén kiderül, hogy SB a jóevő gyerekünk, pedig azt hittem, azt azért lehet fokozni.
A következő videóból kitűnik, hogy hosszú út áll előttünk:
A nagytesós lelkesítés sem jött be, bár SB-nek jutott eszébe, hogy még VV előtt gyorsan megkóstolja a kajáját, amit azután azzal a lendülettel ki is köpött. Végén kiderül, hogy SB a jóevő gyerekünk, pedig azt hittem, azt azért lehet fokozni.
A következő videóból kitűnik, hogy hosszú út áll előttünk:
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)












